Skip to content
betlehem

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

⭐ zhrnutie

Betlehemská hviezda je symbolom s bohatou históriou a hlbokým významom. Pre veriacich je to pripomienka narodenia Ježiša Krista a jeho príchodu do sveta. Pre ostatných je to symbol nádeje, svetla a vedenia.

 

Betlehemská hviezda astronomicky

Astronomicky vzaté, Betlehemská hviezda nie je jeden konkrétny objekt, ale skôr snaha astronómov vysvetliť nebeský jav popísaný v Biblii. Z evanjelia sa nedozvedáme presne, čo to bolo, takže astronómovia hľadajú udalosti, ktoré by mohli ladiť s biblickým popisom.

Tu sú niektoré možnosti z pohľadu astronómie:

 • Konjunkcia: toto je najčastejšie uvádzaný kandidát. Keď sa dve jasné planéty, napríklad Jupiter a Saturn, na oblohe dostanú veľmi blízko seba, môžu vytvoriť dojem jedinej jasnej „hviezdy“. Takáto konjunkcia sa deje pravidelne, ale blízka konjunkcia Jupiteru a Saturna nastáva len raz za približne 20 rokov. Naposledy sme ju mohli pozorovať v decembri 2020.
 • Supernova: je explózia masívnej hviezdy, ktorá na krátky čas môže byť veľmi jasná. Existujú záznamy o supernove, ktorá sa odohrala okolo roku 4 pred Kristom, čo by časovo mohlo súvisieť s narodením Ježiša.
 • Kométa: kométy sú známe svojimi chvostami, ktoré však nie vždy bývajú viditeľné. Ich dráhy sú tiež oveľa menej predvídateľné ako pohyby planét. Je možné, že jasná kométa bola tým, čo mudrcov zaujalo, ale vzhľadom na ich vzácnosť a nepredvídateľnosť sa to nedá overiť.

Treba uznať, že žiadna z týchto možností nemá všeobecné vedecké potvrdenie. Je ťažké povedať s určitosťou, čo presne videli mudrci, pretože:

 • Nejasnosť popisu: Biblia neposkytuje detailný popis Betlehemskej hviezdy. Je možné, že „hviezda“ v tomto prípade bola všeobecný termín pre jasný nebeský objekt.
 • Historické nepresnosti: presný dátum narodenia Ježiša nie je známy. Historici odhadujú rozpätie približne od 6 do 4 rokov pred naším letopočtom. To zhoršuje možnosť presne určiť, aké astronomické javy sa v tom čase mohli odohrať.

Celkovo vzaté, hľadanie astronomickej Betlehemskej hviezdy je snahou spojiť históriu a astronómiu. Aj keď presnú odpoveď možno nikdy nenájdeme, pátranie nám umožňuje lepšie pochopiť udalosti opísané v biblii.

Betlehemská hviezda história

História Betlehemskej hviezdy siaha do biblického príbehu o narodení Ježiša Krista. V Matúšovi 2:1-12 sa píše o mudrcoch z východu, ktorí prišli do Jeruzalema a hľadali „novorodeného kráľa Židov“. Povedali, že na východe videli jeho hviezdu a prišli sa mu pokloniť.

Hviezda ich doviedla do Betlehema, kde našli Ježiša s jeho matkou Máriou. Hviezda sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa. Mudrci sa mu poklonili a priniesli mu dary: zlato, kadidlo a myrhu.

Betlehemská hviezda sa stala symbolom narodenia Ježiša a jeho príchodu do sveta. V priebehu histórie sa o nej vyrojilo mnoho legiend a interpretácií.

Niektoré z nich:

 • Hviezda ako symbol Mesiáša: V Starom zákone sa hviezdy často používali ako symboly nádeje a spásy. Proroctvo v Numeri 24:17 sa interpretuje ako predpoveď príchodu Mesiáša: „Vyjde hviezda z Jakuba a povstane žezlo z Izraela.“
 • Hviezda ako zázrak: Niektorí veria, že Betlehemská hviezda bola zázrakom, ktorý Boh poslal, aby oznámil narodenie Ježiša.
 • Hviezda ako astronomický úkaz: Vedci sa pokúšajú identifikovať Betlehemskú hviezdu s rôznymi astronomickými úkazmi, ako sú konjunkcie planét, supernovy alebo kométy.

Význam Betlehemskej hviezdy

Betlehemská hviezda má silný náboženský, kultúrny a symbolický význam. Je symbolom:

 • Narodenia Ježiša Krista
 • Mesiáša
 • Nádeje
 • Svetla
 • Vedenia
 • Spásy
 • Hviezda je aj pripomienkou, že Boh je s nami a že jeho láska k nám je večná.

Betlehemská hviezda v umení:

Betlehemská hviezda sa stala obľúbeným motívom v umení, najmä v období Vianoc. Môžeme ju vidieť na obrazoch, sochách, vianočných dekoráciách a v rôznych umeleckých dielach.

 

Čo je Betlehemská hviezda?

Úloha Betlehemskej hviezdy v biblickom príbehu je trojnásobná:

 1. Navigovanie: hviezda slúžila ako sprievodca pre mudrcov z východu, aby našli miesto narodenia Ježiša. V Matúšovi 2:9 sa píše: „Hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa.“
 2. Symbolismus: hviezda symbolizovala príchod Mesiáša. V Starom zákone sa hviezdy často používali ako symboly nádeje a spásy. V Numeri 24:17 sa píše: „Vyjde hviezda z Jakuba a povstane žezlo z Izraela.“
 3. Zvestovanie: hviezda zvestovala radostnú správu o narodení Ježiša, nie len mudrcom, ale aj celému svetu. V Matúšovi 2:10 sa píše: „Keď mudrci uvideli hviezdu, veľmi sa zaradovali.“

Betlehemská hviezda hrá v biblickom príbehu dôležitú úlohu, pretože poukazuje na Ježiša ako na Mesiáša, prináša nádej a spásu svetu.

Okrem biblického významu má Betlehemská hviezda aj kultúrny a symbolický význam. Je symbolom Vianoc, nádeje, svetla a vedenia.

 

Kedy vidieť Betlehemskú hviezdu?

Existuje viacero možností, kedy môžete vidieť Betlehemskú hviezdu:

 1. Vianočné obdobie: v mnohých krajinách sa Betlehemská hviezda používa ako vianočná dekorácia. Môžete ju vidieť na vianočných stromčekoch, v oknách domov, na verejných priestranstvách a na vianočných trhoch.
 2. Astronomické udalosti: niektorí astronómovia sa domnievajú, že Betlehemská hviezda mohla byť konjunkcia planét, supernova alebo kométa. Ak by sa podobná udalosť mala opakovať, bolo by to možné pozorovať voľným okom alebo s pomocou teleskopu.
 3. Planetária a hvezdárne: mnoho planetárií a hvezdární ponúka projekcie a prednášky o Betlehemskej hviezde. Je to skvelý spôsob, ako sa dozvedieť viac o tomto symbole a jeho histórii.
 4. Virtuálne simulácie: na internete je dostupných viacero virtuálnych simulácií, ktoré vám umožňujú pozrieť si, ako mohla Betlehemská hviezda vyzerať.

Je dôležité poznamenať, že neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako predpovedať, kedy sa Betlehemská hviezda objaví. Je to symbol, ktorý má silný duchovný a kultúrny význam, a jeho pozorovanie je vecou osobnej viery a nádeje.

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Facebook hodnotenia.

Naplánuj si konzultáciu
s našimi profesionálmi.

grafik-wooacademy

Art Director – grafika & fotky & videá

Roman_konzultacia

Senior social ads specialist  – social marketing

facebook partner

Facebook marketing partner – social marketing

seo-webináre-wooacademy

HEAD of SEO a web editor – weby & SEO

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!

Meno
Field is required!
Field is required!
Email
zadajte platnú emailovú adresu
zadajte platnú emailovú adresu
Telefónne číslo
Field is required!
Field is required!
doména
Field is required!
Field is required!
Správa
Field is required!
Field is required!
Field is required!
Field is required!