Prečo sa zúčastniť kurzu?

Každý z nás už v živote odfotil veľa fotiek. Ale prečo nie sú tvoje fotky “také pekné” ako od profesionálnych fotografov? Prečo nie je obloha na tvojich fotkách modrá, ale je sivá alebo biela? Prečo majú iní fotografii na fotkách pekné rozostrené pozadie a ty máš všetko ostré a nudné? Ako dodať fotkám pekné farby a zároveň neprestreliť ich sýtosť? Ako dodať tvojim bežným fotkám umeleckú hodnotu a dramatický dojem?

Na toto všetko slúži post-processing fotografií cez softvér a ja vám predstavím populárny Adobe Lightroom. Považuješ úpravu fotiek za klamanie alebo fake? Ak áno, tak prečo tvoje fotky majú iné svetlo a farby, ako si ich videl vlastnými očami v realite? Kvalitná a efektívna úprava fotografií je nevyhnutná pre každého ambiciózneho a cieľavedomého fotografa. Viaceré funkcie Adobe Lightroom sú rovnaké alebo podobné ako aj u iných softvéroch, takže nadobudnuté vedomosti určite využijete aj pri bežnej úprave fotiek na Instagrame alebo natívnych aplikáciách vo Windowse.

Pozor, kapacita je obmedzená na 5 miest!

 

Úroveň workshopu:

  • začiatočník, mierne pokročilý

 

Pre koho je workshop určený:

  •  pre fotografov, ktorí chcú správne a efektívne upravovať svoje fotky
  • pre ľudí, ktorí si nevedia vybrať vhodný nástroj na úpravu fotiek
  • pre ľudí, ktorých zaujal Adobe Lightroom, ale nevedia s ním pracovať

 

Čo sa naučíš:

  • manažovanie zbierky svojich fotiek v Adobe Lightroom
  • ako opraviť fotky so slabšou kvalitou
  • dodať fotkám šmrnc a umelecký dojem
  • upravovať farby, svetlo, kontrast, vinetáciu, ostrosť
  • pokročilé funkcie Adobe Lightroom pre profesionálnych fotografov

 

Čo si pripraviť pred workshopom? (DÔLEŽITÉ)

Pred začiatkom workshopu je potrebné, aby si účastník priniesol svoj laptop s nainštalovaným a rozbehaným Adobe Lightroom.

Tento softvér je platený, ale je možné stiahnuť a nainštalovať si aj free trial verziu na 7 dní. Odporúčam načasovať si inštaláciu tak, aby ste na workshope ešte mali trial aktívny. Tu si stiahnite free trial. Aj na free verziu musíte uviesť údaje svojej platobnej karty a vybrať si subscription plan. Pred skončením 7-dňovej skúšobnej verzie môžete svoju subscription zrušiť a za trial Adobe Lightroom nezaplatíte absolútne nič.

Ak sa vám ale Adobe Lightroom zapáči, môžete nechať svoju subscription plynúť aj ďalej a začnete platiť až po 7 dňoch. Prvé spustenie už nainštalovaného Adobe Lightroom na vašom PC si urobte určite ešte pred workshopom. Odporúčam pridať si doňho adresár s niekoľkými vašimi fotkami (napr. 10-15 fotiek), s ktorými budete chcieť na workshope pracovať.

Neodporúčam si do Adobe Lightroom nahodiť hneď všetky fotky zo svojho PC, pretože ich načítanie do Adobe Lightroom a ich prvý preview môže trvať poriadne dlho a počas toho bude váš PC poriadne spomalený. Ak však nepotrebujete na workshope pracovať priamo s Adobe Lightroom a postačí vám učiť sa sledovaním a písaním poznámok, ste taktiež vítaní!

 

Lektor:

Marek Paták

Ako fotograf sa špecializujem na krajinné scenérie a portréty. Rád fotím nočné dominanty Bratislavy a prírodu počas golden hour.   

 

Čas a miesto: