Skip to content

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

⭐ Abstrakt

Lakšmí, bohyňa bohatstva, prosperity, lásky a šťastia, je jednou z najdôležitejších božstiev v hinduizme. Často zobrazovaná ako krásna žena so štyrmi rukami, sedí na lotosovom kvete a symbolizuje čistotu a duchovnosť. Ako manželka boha Višnu je stelesnením jeho šakti, ženskej sily a energie. Lakšmí je uctievaná v celej Indii a jej obraz sa nachádza v hinduistických chrámoch a domácnostiach. Je oslavovaná počas mnohých sviatkov a festivalov, vrátane Divali, sviatku svetiel.

Kľúčové slová: Lakšmí, hinduizmus, bohyňa, bohatstvo, prosperita, šťastie, Višnu, lotosový kvet, Divali, ikonografia, symbolika, kozmológia, tradícia, kultúra, náboženstvo.

 

Čo je Lakšmí?

Lakšmí je hinduistická bohyňa bohatstva, šťastia, plodnosti a prosperity, ktorá má veľký význam vo viacerých východných náboženstvách, najmä v hinduizme. Je často znázornená ako krásna žena s vierojemnými rukami (často štyrmi), ktorá sedí alebo stojí na lotosovom kvete. Každá z jej rúk má špecifický význam a drží symboly ako lotosové kvety, mince, džbán s amritom (nektárom nesmrteľnosti) a iné objekty, ktoré predstavujú materiálne bohatstvo a duchovné bohatstvo.

V hinduistickej mytológii je Lakšmí tiež známa ako manželka boha Višnu, jedného z hlavných bohov hinduistickej trojice. Je uctievaná počas rôznych festivalov, najmä počas Diwali, festivalu svetiel, kde jej veriaci prinášajú modlitby a obety, aby získali jej požehnania pre bohatstvo a dobré zdravie v ich domácnostiach a podnikaniach.

Lakšmí predstavuje nie len materiálne bohatstvo, ale aj ideály, ako sú krása, harmonia, štedrosť a plodnosť. Jej kult je rozšírený naprieč celou Indiou a inými krajinami s veľkým hinduistickým obyvateľstvom.

Ako vyzerá Lakšmí?

Lakšmí býva zobrazovaná ako krásna žena so žiarivou pleťou, oblečená do bohatých šiat a ozdobená šperkami. Má štyri ruky, ktoré symbolizujú jej schopnosť dávať dary bohatstva, prosperity, víťazstva a moci. V dvoch rukách drží lotosové kvety, zatiaľ čo v ďalších dvoch drží predmety symbolizujúce hojnosť, ako sú zlaté mince alebo koncha na pitie.

Lakšmí sa často zobrazuje sediac na lotosovom kvete, ktorý vyrastá z vôd oceánu. To symbolizuje jej čistotu a duchovnú povahu. Môže byť tiež zobrazená stojaca na sove, ktorá symbolizuje bdelosť a múdrosť.

Lakšmí je uctievaná v celej Indii a jej obraz možno nájsť v hinduistických chrámoch a domácnostiach. Je oslavovaná počas mnohých sviatkov a festivalov, vrátane Divali, sviatku svetiel.

Verí sa, že Lakšmí prináša šťastie a prosperitu tým, ktorí ju uctievajú. Je často vzývaná, aby požehnala bohatstvo, úspech a mier.

Akú má Lakšmí úlohu?

Lakšmí má v hinduistickej tradícii viacero dôležitých úloh, ktoré súvisia s rôznymi aspektmi života a duchovna:

 • Bohyňa bohatstva a prosperity: Lakšmí je primárne známa ako bohyňa materiálneho a duchovného bohatstva. Je považovaná za zdroj hojnosti a úspechu, a veriaci ju oslavujú a modlia sa k nej za finančné požehnanie a prosperitu vo svojich podnikaniach aj osobnom živote.
 • Bohyňa šťastia a krásy: Okrem bohatstva, Lakšmí symbolizuje aj šťastie, krásu a harmóniu. Verí sa, že pritahuje pozitívnu energiu a pomáha udržiavať harmonický rodinný život a vzťahy.
 • Patrónka domova: Lakšmí je často považovaná za ochrankyňu domova a domácnosti. V hinduistických rodinách je bežné, že majú v domácnosti altár venovaný Lakšmí, kde pravidelne konajú modlitby a rituály, aby udržali jej požehnanie a ochranu svojho domova.
 • Zosobnenie plodnosti a hojnosti: Ako bohyňa plodnosti, Lakšmí je oslavovaná pre svoju schopnosť darovať život a hojnosť v prírode. Jej aspekt plodnosti sa týka nielen ľudskej reprodukcie, ale aj zabezpečenia úrody a priaznivých prírodných podmienok.
 • Duchovná vodkyňa: V duchovnom kontexte Lakšmí reprezentuje cestu k vyššiemu poznaniu a vnútornej čistote. Jej požehnanie môže pomôcť veriacim dosiahnuť duchovný pokoj a osvietenie.
 • Spoločníčka boha Višnu: V mýtoch a legendách je Lakšmí často zobrazovaná ako verná manželka Višnu, ochrancu vesmíru. Jej úloha ako jeho spoločníčka znamená, že spolu s ním zasahuje v časoch krízy a pomáha udržiavať kozmický poriadok a stabilitu.

Celkovo Lakšmí zohráva kľúčovú úlohu v hinduistickej kultúre a spiritualite, a je uctievaná ako symbol prosperity, šťastia a duchovnej pokoja, ktorý prináša rovnováhu a bohatstvo do života tých, ktorí ju uctievajú.

Kto uznáva Lakšmí?


Lakšmí je uznávaná a uctievaná predovšetkým vo viacerých náboženských tradíciách spojených s hinduizmom. Tu je prehľad niektorých skupín, ktoré ju uznávajú:

 • Hinduisti: Lakšmí je jednou z najvýznamnejších bohýň v hinduizme, a je uctievaná po celej Indii a iných krajinách s významnými hinduistickými komunitami, ako sú Nepál, Bangladéš, Srí Lanka, a diasporou v Severnej Amerike, Európe, Austrálii a juhovýchodnej Ázii. Hinduisti sa modlia k Lakšmí za prosperitu, šťastie a harmóniu vo svojich životoch.
 • Džinisti: Lakšmí je tiež uznávaná v džinizme, kde je známa pod rôznymi menami a môže mať trochu odlišné atribúty alebo úlohy. V džinizme, podobne ako v hinduizme, symbolizuje hojnosť a prosperitu.
 • Budhisti: V niektorých formách budhizmu, najmä v tých, ktoré sú rozšírené v Nepále a Tibete, existuje figúra podobná Lakšmí známa ako Vasudhāra alebo Vasundharā. Je uctievaná ako bohyňa hojnosti a plodnosti, a niektoré jej zobrazenia sú veľmi podobné hinduistickej Lakšmí.

Uctievanie Lakšmí zahŕňa rôzne rituály, modlitby, festivaly (ako je Diwali), a denné obetovanie v domácnostiach. Je vnímaná nielen ako darcovka materiálneho bohatstva, ale aj ako symbol duchovného poznania a čistoty.

Uznáva sa Lakšmí v Európe?


Áno, Lakšmí je uznávaná a uctievaná aj v Európe, ale najmä v rámci hinduistických komunít žijúcich na tomto kontinente. Vďaka globalizácii a migrácii sú hinduistické tradície a rituály rozšírené aj mimo tradičných geografických hraníc južnej Ázie. V európskych mestách, kde sú značné populácie ľudí z Indie a iných krajín južnej Ázie, ako sú Londýn, Birmingham, Paříž alebo Amsterdam, môžete nájsť chrámy a duchovné centrá venované hinduistickým božstvám vrátane Lakšmí.

Festivaly ako Diwali, ktorý je úzko spojený s uctievaním Lakšmí, sa oslavujú vo veľkom meradle mnohými hinduistami v Európe, často s podporou širšej komunity nezávisle od ich náboženského presvedčenia. Tieto udalosti zahŕňajú rituály, modlitby, zábavné podujatia a sú spôsobom, ako udržať kultúrne a duchovné tradície, ako aj zdieľať ich s nehinduistickými Európanmi.

Okrem hinduistických komunít sa niektoré aspekty hinduistických božstiev, ako je Lakšmí, môžu objaviť aj v európskych kontextoch zameraných na spiritualitu, jógu a meditáciu, kde ľudia môžu byť priťahovaní k filozofickým a duchovným aspektom týchto tradícií bez toho, aby boli plnohodnotnými praktizujúcimi hinduizmu.

Pri ktorých sviatkoch sa oslavuje Lakšmí?

Lakšmí, bohyňa bohatstva a prosperity, sa oslavuje pri rôznych hinduistických sviatkoch a festivaloch po celom roku. Medzi najvýznamnejšie patria:

 • Diwali (Dípávali): Festival svetiel, ktorý je najdôležitejším sviatkom venovaným Lakšmí. Trvá päť dní a oslavuje sa v októbri alebo novembri. Počas Divali sa domy zdobia olejovými lampami a rangoli (farebné vzory z ryže alebo piesku), aby pritiahli Lakšmí do domácností a priniesli šťastie a prosperitu. Ľudia si vymieňajú darčeky, chystajú hostiny a hrajú hazardné hry, aby si naklonili bohyňu.
 • Dhanteras: Prvý deň Divali, venovaný bohu Dhanvantariovi, bohu zdravia a lekárovi. Oslavuje sa kúpa zlata a striebra, ako aj nových domácich potrieb, aby sa pritiahlo bohatstvo a prosperitu v nadchádzajúcom roku.
 • Lakšmí púdža: Tretí deň Divali, venovaný výhradne uctievaniu Lakšmí. Domy sa dôkladne upratujú a zdobia, aby sa privítala bohyňa. Pripravuje sa špeciálna púdža (obrad), ktorá zahŕňa modlitby, spevy a obety, aby sa Lakšmí potešila a požehnala domov bohatstvom a prosperitou.
 • Govardhan púdža: Štvrtý deň Divali, oslavuje sa hora Govardhan, ktorú podľa legendy Kṛšna zdvihol, aby ochránil svoj ľud pred potopou. Je to deň vďakyvzdania za úrodu a požehnania.
 • Bhai Dooj: Piaty a posledný deň Divali, oslavuje sa bratstvo a sesterskú lásku. Bratia dávajú darčeky svojim sestrám a sľubujú im ochranu a podporu.

Okrem týchto hlavných sviatkov sa Lakšmí uctieva aj počas iných hinduistických sviatkov a ceremónií, ako sú:

 • Vijayadashami: Oslavuje víťazstvo dobra nad zlom.
 • Navratri: Deväťdňový festival venovaný bohyni Durge.
 • Holi: Festival farieb, ktorý oslavuje príchod jari.

Lakšmí je všadeprítomná bohyňa v hinduistickej tradícii a jej uctievanie je ústredným aspektom mnohých hinduistických sviatkov a festivalov. Symbolizuje nádej na prosperitu, šťastie a duchovné naplnenie pre oddaných.

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!

Meno
Field is required!
Field is required!
Email
zadajte platnú emailovú adresu
zadajte platnú emailovú adresu
Telefónne číslo
Field is required!
Field is required!
doména
Field is required!
Field is required!
Správa
Field is required!
Field is required!
Field is required!
Field is required!