Skip to content

Pyrrhovo víťazstvo

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

⭐ Abstrakt 

Pyrrhovo víťazstvo je pojem odvodený od starovekého gréckeho kráľa Pyrrha z Épiru. Používa sa na opis víťazstva, ktoré je síce technicky víťazstvom, ale za takú vysokú cenu, že sa rovná prehre. Pyrrhus toto príslovie vyslovil po bitke pri Asklepione v roku 280 pred n. l., kde síce porazil Rimanov, ale utrpel obrovské straty.

Kľúčové slová: Pyrrhovo víťazstvo, bitka pri Asklepione, Pyrrhus, straty, víťazstvo, vojna, stratégia, rozhodovanie.

 

Čo znamená Pyrrhovo víťazstvo?

Pyrrhovo víťazstvo je termín, ktorý označuje víťazstvo dosiahnuté za cenu takých veľkých strát alebo obetí, že sa prakticky rovná porážke. Toto spojenie pochádza z histórie a je pripisované kráľovi Pyrrhovi z Épeiru, ktorý bojoval proti Rímu v 3. storočí pred naším letopočtom.

 

História

Kráľ Pyrrhos bol grécky vojvodca a kráľ Épeiru, ktorý žil v období 319 až 272 pred n.l. Viedol svoje vojská proti Rímskej republike v sérii bitiek, ktoré sú známe ako Pyrrhové vojny.

Bitka pri Herakleii (280 pred n.l.) a Bitka pri Auscule (279 pred n.l.). Pyrrhos síce vyhral tieto bitky, ale utrpel také ťažké straty, že jeho armáda bola prakticky zdecimovaná. Podľa legendy, po víťazstve pri Auscule mal Pyrrhos povedať: „Ešte jedno také víťazstvo a budeme stratení.“ Táto veta vyjadruje podstatu Pyrrhovho víťazstva.

Význam a použitie

Pyrrhovo víťazstvo sa používa v modernej dobe na označenie situácie, kde náklady na dosiahnutie cieľa sú tak vysoké, že samotné dosiahnutie cieľa stráca význam.

Príklady z bežného života a histórie:

  • Podnikanie: Spoločnosť môže získať významnú zákazku, ale náklady na jej získanie a realizáciu sú také vysoké, že zisk je minimálny alebo žiadny.
  • Politika: Politická strana môže vyhrať voľby, ale môže stratiť takú podporu verejnosti alebo utrpieť také veľké vnútorné konflikty, že je neschopná efektívne vládnuť.
  • Vojna: Armáda môže vyhrať rozhodujúcu bitku, ale straty sú také veľké, že ďalšie vojenské operácie sú takmer nemožné.

Pyrrhovo víťazstvo je teda varovaním pred neúmernými obetami a stratami, ktoré môžu viesť k tomu, že víťazstvo stratí svoj skutočný význam a hodnotu.

Pyrrhovo víťazstvo v eurovoľbách na Slovensku 2024

V eurovoľbách 2024 na Slovensku zvíťazilo Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 27,81% hlasov. Na druhom mieste skončila strana Smer-SD s 24,76% hlasov. Hoci PS dosiahlo víťazstvo, niektorí politickí analytici a oponenti ho označujú za Pyrrhovo víťazstvo.

Prečo Pyrrhovo víťazstvo v Eurovoľbách?

Podľa kritikov, napríklad hnutia Slovensko, stratégia PS „musí poraziť Smer“ mala za následok vypadnutie troch demokratických strán z volieb, čo viedlo k tomu, že menej demokratických zástupcov sa dostalo do Európskeho parlamentu. Tým sa oslabuje demokratické spektrum a zvyšuje sa riziko, že v budúcich parlamentných voľbách môže prepadnúť veľké množstvo hlasov, čo by mohlo zabezpečiť ústavnú väčšinu pre vládne strany, ktoré opozičné sily označujú za „mafiu“​ (24hod.sk)​​ (Ekonomické spravodajstvo)​​ (SITA)​​ (Správy RTVS)​.

Táto situácia je príkladom Pyrrhovho víťazstva, kde aj napriek formálnemu víťazstvu sú náklady a dôsledky také vysoké, že to víťazstvo prakticky oslabuje alebo eliminuje jeho hodnotu. V tomto prípade, aj keď PS získalo najviac hlasov, stratili sa viaceré demokratické hlasy, čo môže mať negatívny dopad na budúce politické rozloženie síl na Slovensku.

Eurovoľby 2024 na Slovensku ukázali, že aj víťazstvo môže mať svoje tienisté stránky. Progresívne Slovensko síce vyhralo, no podľa niektorých hlasov za cenu veľkých obetí a rizika pre budúcu politickú stabilitu demokratických síl v krajine.

Je to tak? 

Podľa hnutia Slovensko (predtým OĽaNO) stratégia PS „musí poraziť Smer“ viedla k vypadnutiu troch demokratických strán z volieb. To znamená, že v Európskom parlamente bude za Slovensko menej demokratických poslancov, čo môže oslabiť demokratické zastúpenie a viesť k prepadnutiu veľkého množstva hlasov v budúcich parlamentných voľbách. Týmto spôsobom sa môže zvýšiť šanca, že vládne strany získajú ústavnú väčšinu​ (24hod.sk)​​ (SITA)​​ (Parlamentne Listy)​.

Niektorí politickí analytici súhlasili s tým, že výsledok PS môže byť vnímaný ako Pyrrhovo víťazstvo. Zatiaľ čo PS získalo najviac hlasov, cena za tento úspech bola vysoká v podobe oslabenia celkového demokratického spektra. Analytici upozorňujú, že takéto víťazstvo môže mať dlhodobé negatívne dôsledky pre politickú stabilitu a zastúpenie demokratických síl na Slovensku​ (SITA)​​ (Parlamentne Listy)​.

Na záver

Hoci niektorí kritici označili víťazstvo Progresívneho Slovenska v eurovoľbách 2024 za Pyrrhovo víťazstvo, existuje viacero argumentov, ktoré toto tvrdenie spochybňujú. PS dosiahlo významný úspech, ktorý posilňuje ich pozíciu na národnej i európskej úrovni, a poskytuje príležitosti na zlepšenie politickej stratégie a organizácie. Demokratické spektrum zostáva silné a môže sa prispôsobiť na efektívne spolupracovanie koalície.

 

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Naplánuj si konzultáciu
s našimi profesionálmi.

grafik-wooacademy

Art Director – grafika & fotky & videá

facebook-specialista-wooacademy

Director of Global Growth & Marketing – social marketing

konzultacia social kampane

Facebook marketing partner – social marketing

seo-webináre-wooacademy

HEAD of SEO a web editor – weby & SEO

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!