Skip to content

Informačná vojna

marketingová agentúra bratislava

Dnešné informácie majú pravdepodobne oveľa väčšiu hodnotu ako ktorákoľvek iná komodita. Globalizácia, ďalší dôležitý fenomén doby, v ktorej žijeme, posunula hodnotu informácií do nových výšin. Občania jednej krajiny alebo časti sveta sa cítia oprávnení presne vedieť, čo sa deje v iných krajinách po celom svete. Na tento účel sa využili možnosti internetu a ľudia si zvykli dostávať informácie o každom a všetkom okamžite.

Informačná vojna je druh vojny, ktorého cieľom je získať nadvládu nad informáciami a tým aj protivníkmi v podobe ovládnutia informácií a informačných kanálov. Táto vojna sa vedie v informačných a komunikačných technológiách. 

 

Čo je informačná vojna?

Informačná vojna je manipulácia s informáciami, ktorým nepriateľ (cieľ vojny) verí alebo ich sleduje. Cieľ alebo nepriateľ môžeme byť aj my bežný ľudia. 

Dôraz sa kladie na to aby nepriateľ/cieľ/bežný občan nevedel, že s informáciami sa manipuluje alebo nie sú presné.

Pri informačnej vojne nie je úplne jasné kedy začala, aká je silná a na koho je presne namierená, poprípade čo sleduje. Je to kvôli tomu, že prebieha na rôznych úrovniach a ani je aktéri si veľa krát neuvedomujú aký je cieľ takýchto vojen. 

Vidíme to v rôznych médiách, ktoré prezentujú názory bez toho aby z nich mali prospech s cieľom rozdeliť ľudí alebo ovplyvniť ich chovanie. Aktéri týchto médií môžu byť sami zmanipulovaný bez toho aby si to uvedomili a preto vznikajú rôzne úrovne a zapojenie sa rôznych osôb/buričov alebo len nekompetentných ľudí, ktorý zámerne alebo nechcene manipulujú verejnú mieru a ovplyvňujú informácie, ktoré ďalej šíria. 

 

Čo zahŕňa informačná vojna?

Informačná vojna môže zahŕňať:

  • zhromažďovanie taktických informácií
  • ubezpečovanie, že informácie sú pravdivé (bez toho aby boli pravdivé alebo overené)
  • šírenie propagandy alebo dezinformácií na demoralizáciu alebo manipuláciu nepriateľa a verejnosti
  • šírenie dezinformácií podkopávajúce pravdivé informácií

Informačná vojna je úzko spätá s psychologickou vojnou .

 

Čo je psychologická vojna?

( PSYWAR ) alebo psychologické operácie ( PsyOp ), sú známe rôznymi menami vrátane vojenských informačných operácií ( MISO ), Psy Ops, politickej vojny a propagandy.

Psychologická vojna označuje akéhokoľvek konania, ktoré sa praktizuje psychologickými metódami s cieľom vyvolať u iných ľudí plánovanú psychologickú reakciu.

Používajú sa techniky na ovplyvnenie hodnotového systému cieľového publika, systému viery , emócií , motívov , uvažovania alebo správania.

 

Ciele útoku informačnej vojny

Cieľovým publikom môžu byť vlády, organizácie , skupiny a jednotlivci z radov civilistov (bežných ľudí), politikov a vojakov.

 

Kanály informačnej vojny

Kanály sociálnych médií, televízia a internet umožňujú veľmi jednoduché a masívne kampane dezinformácií, ktoré môžu byť cielené kdekoľvek na svete veľmi rýchlo efektívne a pomerne lacno. 

Firmy ktoré sme školili.

klient-wooacademy-finalcd
klient-wooacademy-denim-logo
klient-wooacademy-chantall-logo
referencie-wooacademy-trochu-inak

Naplánuj si konzultáciu s našimi profesionálmi.

grafik-wooacademy

Art Director – [grafika / fotky]

Roman_konzultacia

Senior social ads specialist – [social marketing]

facebook partner

Facebook marketing partner –  [social marketing]

seo-webináre-wooacademy

HEAD of SEO / web editor –  [weby/SEO]

Facebook hodnotenia.