Ako sa dostať na DARK WEB – bezpečný postup
Dark Web je časť alebo divízia Deep webu, ktorá je zámerne skrytá pred bežnými vyhľadávačmi. Všetky údaje dark webu sú šifrované. Na prístup potrebujete špeciálny softvér, konfigurácie alebo autorizáciu. Používajú sa maskované IP adresy, ktoré sú prístupné iba pomocou špecifického webového prehliadača. Napríklad Tor, I2P atď.
Zhrnutie:
- Dark web označuje zašifrovaný online obsah, ktorý nie je indexovaný konvenčnými vyhľadávacími nástrojmi.
- Na prezeranie Dark webu sú potrebné špecifické prehliadače, ako napríklad Tor Browser.
- Ľudia, ktorí používajú dark web, si môžu zachovať svoje súkromie a slobodne vyjadrovať svoje názory.
- Dark web sa spája aj s nezákonnými a neetickými aktivitami.
- Deep web a dark web nie sú rovnaké pojmy.
- Deep web nemusí mať nič spoločné s nezákonnými alebo neetickými aktivitami
autor článku: RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista – HEAD of SEO web editor – co-founder najlepšie hodnotenej vzdelávacej akadémie ⭐⭐⭐⭐⭐ wooacademy
Ako sa dostať na dark web?
Dark web bol kedysi oblasťou hackerov, policajtov a kyberzločincov. Nová technológia Tor, však teraz umožňuje komukoľvek, ak má záujem, ponoriť sa do temnoty.
Stačí si nainštalovať ➡️ ? Tor ?
Sieťový prehliadač Tor (projekt „The Onion Routing“) poskytuje používateľom prístup k webových stránok s príponou „.onion“.
Tento prehliadač je služba pôvodne vyvinutá v druhej polovici 90. rokov 20. storočia námorným výskumným laboratóriom Spojených štátov amerických.
Internet znamená nedostatok alebo až žiadne súkromie. Preto bola vytvorená prvá verzia Tor, aby skryla špionážnu komunikáciu. Nasledovali zmeny až do dnešnej podoby a Tor vo forme prehliadača si môže stiahnuť bezplatne každý.
Tor je ako webový prehliadač (Google Chrome alebo Firefox). Len namiesto toho by Tor našiel najrýchlejšiu cestu k webu, tak robí priamy opak (laicky povedané) a a Tor volí náhodnú cestu šifrovaných serverov, tzv „uzly“. To umožňuje používateľom pripojiť sa k deepnetu bez strachu, že ich akcie budú sledované alebo že bude odhalená ich história prehliadača.
Stránky na dark webu tiež používajú Tor (alebo podobný softvér ako I2P, „Invisible Internet Project“), aby zostali anonymné, čo znamená, že nebudete môcť zistiť, kto ich prevádzkuje alebo kde sú hosťované.
Čo je na dark webe?
Darknet funguje s vysokým stupňom súkromia, keďže obsahuje aj nelegálny obsah. Samozrejme môže obsahovať aj diskusné fóra pre ľudí, ktorí veria, že ich sloboda prejavu a slova je ohrozená.
Bohužiaľ dark web sa používa aj k nelegálnej trestnej činnosti, čo nie je dobré a za žiadnych okolností sa nedopúšťajte nelegálnej trestnej činnosti.
Ukážka vecí, ktoré môžete nájsť na dark webe.
- Ukradnuté informácie: napr. čísla sociálneho poistenia, čísla bankových kariet, prihlasovacie údaje na účty Netflixu, ktoré sa tu niekto snaží predať. Pozor, je nezákonné predávať alebo kupovať takéto druhy informácií.
- Nelegálne látky, toxické chemikália a podobné veci tiež môžete nájsť na dark webe.
- Nebezpečné predmety a služby: nájomní vrahovia, prejavy zneužívania a diskriminácie, obchodovanie s ľuďmi, zbrane atď.
Search engine (vyhľadávač) na dark webe?
Vyhľadávače ako Google na dark webe síce existujú, no konkrétne údaje nenájdete s pomocou týchto vyhľadávačov. Napríklad aj jeden z najlepších vyhľadávacích nástrojov na dark webe s názvom Grams vám neposkytne relevantné výsledky.
Užitočné darknet vyhľadávacie nástroje sú:
Dark web stránky
Dark web stránky vyzerajú rovnako ako akékoľvek iné webové stránky dostupné na internete.
Je tu však zopár rozdielov:
- Namiesto koncovky .com, .sk a podobne alebo .cz končia webové stránky darknetu s príponou .onion. Podľa Wikipédie je to „hlavné použitie prípony domény najvyššej úrovne označujúcej neidentifikovanú skrytú službu dosiahnuteľnú pomocou siete Tor,“
- Druhým hlavným rozdielom je zakódovaná štruktúra názvov, ktorá vytvára adresy URL, ktoré sa ťažko pamätajú. Napríklad webová stránka elektronického obchodu, Dream Market, má skrytú adresu „eajwlvm3z2lcca76.onion“.
Prečo existuje dark web?
Svet darknetu funguje na princípe úplného súkromia. Pre mnohých ľudí je súkromie na internete veľkým problémom. Nemyslím novelu zákona o GDPR a nové cookies lišty, ale reálnu slobodu a súkromie, bez toho aby ste boli dohľadateľný a nechávali za sebou digitálne stopy.
Problémom je aj sloboda slova. Sami dobre poznáte, že cez médiá a sociálne site sa šíria rôzne fake news, hoaxy a vlna nenávisti od trollov a absolútne nerelevantných zdrojov. To je jeden z dôvodov, prečo ľudia, ktorí dodržiavajú zákony, oceňujú súkromie Tor a iných dark webových prehliadačov. Anonymita môže mať aj pozitívnu stránku mince, a to napríklad možnosť vyjadrovať názory, ktoré sú nepopulárne no pravdivé, ale nie nezákonné.
História dark webu
Dark web sa prvýkrát oficiálne objavil na začiatku roku 2000 spolu s vytvorením Freenetu, ktorý vyvinul Ian Clarke, aby zabezpečil používateľov pred vládnymi zásahmi a kybernetickými útokmi. Systém, ktorý je dostupný aj dnes, umožňuje používateľom slobodne sa vyjadrovať bez toho, aby boli online sledovaní.
Americké námorné výskumné laboratórium financovalo projekt s názvom The Onion Router (TOR). TOR ponúkol spravodajským zdrojom spôsob, ako jednoducho a bezpečne komunikovať, najmä v nepriateľských oblastiach, kde je kľúčová bezpečnosť.
V súčasnosti je to jeden z najbežnejších prehliadačov používaných na prístup k dark webu, pričom pomocou databáz pomáha ľuďom zorientovať sa a nájsť informácie, ktoré potrebujú na dark webe nájsť.
Vzostup kryptomien zvýšil obľubu dark webu, najmä u kyberzločincov. Je to preto, že digitálne meny často poskytujú veľkú mieru anonymity ľuďom, ktorí nakupujú a predávajú na dark webe.
Kvôli spojeniu dark webu s nezákonnými aktivitami sa objavili výzvy na reguláciu. Napríklad G20 a Financial Action Task Force (FATF) vyzvali spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami, aby poskytovali informácie o kupujúcich a predávajúcich v transakciách uskutočňovaných online cez dark web. Účelom by malo byť pomôcť orgánom činným v trestnom konaní sledovať zločinecké organizácie a nezákonné aktivity.
Dark Web vs. Deep Web
Dark web a Deep web sa často chybne zamieňajú.
Dark web
Dark web je v skutočnosti len jednou časťou deep webu.
- Dark web je podmnožinou deep webu, ktorý je zámerne skrytý.
- Na prístup k dark webu potrebujete Tor Project alebo podobný prehliadač.
- Niekedy sa používa na nelegálne aktivity.
- Zahŕňa iba podmnožinu neindexovaných webových stránok v rámci hlbokého webu.
Deep web
- Deep web je časť internetu, ktorá je skrytá a nezobrazuje sa konvenčným vyhľadávačom.
- Na prístup k deep webu potrebujete heslo, šifrovanie alebo špeciálny softvér.
- Zvyčajne sa používa na legitímne účely, ktoré si vyžadujú anonymitu.
- Zahŕňa všetky neindexované webové stránky.
- k Deep webu môžete pristupovať pomocou siete VPN.
Väčšina Deep Webu nemá nič spoločné s kriminalitou alebo nezákonnými aktivitami. Ide len o obsah alebo služby s obmedzeným prístupom. IP používateľa možno ľahko vysledovať na Deep Web, zatiaľ čo Dark web je zóna anonymného prístupu a prevažne nelegálnych aktivít.
Informácie nájdené na deep webe sú zvyčajne zašifrované a nenachádzajú sa v indexoch tak, ako je to na tradičnom webe. Zahŕňa všetky stránky, ktoré sa pri vyhľadávaní na webe neobjavia. Obsahuje tiež všetko, čo vyžaduje prihlásenie, ako napríklad obsah z:
- Online bankovníctva
- Služby ako je Dropbox a jeho konkurenti
- Súkromné databázy
Informácie na Dark webe môžu zahŕňať aj čokoľvek v databázach iba predplatiteľov, a nie čokoľvek nezákonné.
Prečo je dark web skrytý?
V prípade osobných záznamov deep webu, by mali byť vaše osobné údaje a digitálne stopy v bezpečí. To vám poskytuje vysoký stupeň anonymity a sťažuje úradom vaše vypátranie. Samozrejme hneď ako prvé nás napadne, že dark web je využívaný a zneužívaný k nelegálnej trestnej činnosti, čo je samozrejme pravda, no každá minca má 2 strany a taktiež môže byť dark web využití legálne, všade tam kde je nutná anonymita.
Napríklad ako nástroj na bezpečné poskytovanie dôverných informácií medzi redaktorovi novín, ktoré odhaľujú veci, ktoré by nemuseli byť s ideológiou určitého štádiu a kvôli ktorým by mohli byť títo novinári zdiskriminovaní alebo závažné informácie, ktoré odhalili by mohli byť bagatelizované.
Osvedčené postupy používania Dark webu
Tu je niekoľko dôležitých postupov pri používaní dark webu:
- Nenavštevujte žiadne nelegálne stránky.
- Nepristupujte k žiadnemu nezákonnému materiálu, ktorý by ste sa mohli vystaviť vírusom.
- Nemali by ste sťahovať žiadne súbory ani softvér z dark webu.
- Nesťahujte žiadne súbory, pretože veľa súborov v tomto prostredí obsahuje malvér.
- Obmedzte svoje vyhľadávanie iba na seriózny výskum, ktorému sa venujete.
- Neverte nikomu z Dark Webu.
- Zakryte alebo odpojte webovú kameru.
- Pre dodatočnú ochranu vypnite java skripty.
- Počas surfovania na temnom webe nepoužívajte U torrent ani žiadne iné torrentovacie služby.
Je používanie dark webu nelegálne?
Používanie Tor alebo návšteva dark webu nie sú nezákonné. Je samozrejme nezákonné vykonávať nezákonné činnosti, či už anonymne alebo verejne, ako je prístup k obrázkom zneužívania detí, propagácia terorizmu alebo predaj nelegálnych predmetov, ako sú zbrane a drogy. Zoznam nelegálnych činností, ktoré by ste mohli robiť na dark webe, podobne ako v živote je dlhý. Treba sa riadiť platnými zákonmi a nič vám nemusí nehroziť.
Čo je Tor Projekt?
Tor je anonymná sieť na prehliadanie. Meno dostala podľa vrstiev cibule. Informácie sú zapuzdrené do šifrovacích vrstiev, ako sú cibuľové vrstvy, ktoré je ťažké odhaliť. Ide o špeciálny druh prehliadača, ktorý jednotlivcom poskytuje možnosť anonymnej komunikácie.
Prehliadač Tor môže bežať na vašom počítači, vďaka čomu budete na internete v bezpečí. Zabraňuje iným ľuďom v prístupe k vášmu internetovému pripojeniu a tiež zabraňuje webovým stránkam dozvedieť sa o vašej fyzickej polohe.
Môžete byť sledovaní na Tor?
Používanie siete Tor sťažuje sledovanie vašej identity, ale nie to nemožné. Preto je bezpečnejšie používať špecializované VPN .
Kto používa Tor?
Prehliadač Tor je užitočný pre každého, kto chce udržať svoje internetové aktivity mimo dosahu poskytovateľov internetových služieb, inzerentov a webových stránok. To zahŕňa ľudí, ktorí chcú skryť svoju IP adresu, ísť nad rámec obmedzení cenzúry vo svojej krajine, alebo kohokoľvek iného, kto nechce zverejniť svoju identitu.
Kúpiť wooacademy GDPR plugin 2022 ⭐⭐⭐⭐⭐
Záver
- registrácia konečného užívateľa výhod je otrava ale zvládne to skutočne každý
- Je to jednoduché a zaberie to 5-10min.
- Ak sa vám článok páčil a bol pre vás užitočný, zdieľajte ho na Facebooku alebo o ňom povedať známym.
- Ak sa chcete dozvedieť viac o online marketingu, vyberte si niektorý z našich kurzov a workshopov v Bratislave.
- Naše služby v online marketingu, radi vám pomôžeme s propagáciou online, neváhajte nás kontaktovať 0940634491 alebo info@wooacademy.sk
Teším sa na vás na kurzoch alebo konzultáciách.
ak podporíš náš projekt zdieľaním, napíš nám a zašleme ti kupón na 10% zľavu na naše ďalšie kurzy a workshopy (aj online)
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy
Môj príbeh SEO špecialistu …