5 systémov pre tvorbu webových stránok bez programovania
Webová stránka je v tomto storočí nevyhnutnou súčasťou firemnej identity každej spoločnosti. Či už na nej prezentujete svoje služby, produkty alebo ich aj predávate. Malé firmy majú však často problém s rozpočtom na jej vytvorenie, keďže cena vytvorenia od profesionálov sa hýbe od stoviek až po tisícky eur. Tu prichádza možnosť skúsiť vytvoriť niečo samostatne, na vlastnú päsť. Čo v prípade ak neviete programovať?
Na trhu je niekoľko možností, ktoré vám ponúkajú možnosť tvorby vlastného webu bez nutnosti znalosti programovania. Skrátka si vyberiete tému, ktorá sa vám páči, jednoducho ju na web nahráte a následne upravujete. Nepotrebujete prepisovať žiadne riadky kódu, všetko je vytvorené tak, aby ste v reálnom čase upravovali údaje na vašom webe. Zmeniť text, pridať fotografiu, pridať článok už nie je žiadny problém.
WordPress
V súčasnosti najznámejší CMS systém pre tvorbu webov. Využívajú ho veľké, ale aj malé spoločnosti práve vďaka tomu, že je veľmi dobre prispôsobiteľný, má príjemné používateľské prostredie, ktoré si ihneď obľúbite.
Na rozdiel od jeho hlavného konkurenta Drupal, pri WordPresse nepotrebujete ovládať ani HTML, ani CSS. Všetko si upravíte pomocou predinštalovaných pluginov na úpravu šablón. Samotné šablóny ako aj pluginy sú buď zadarmo alebo sú platené. Pluginmi svoj web prispôsobíte len obmedzene. Pokiaľ máte špecifické požiadavky na vzhľad a funkcionalitu webovej stránky, bez programovania sa nezaobídete.
Joomla
Pokročilejší WordPress, menší „strašiak“ ako Drupal. Tak by sme mohli definovať Joomlu. Nie je to skript šitý na mieru začiatočníkom, ale priemerne technologicky zdatný človek si s Joomlou poradí. Jeho užívateľské prostredie nie je až také jednoduché ako pri spomínanom WordPresse, nie je to však až také zložité.
Ak sa na web pozeráme z pohľadu SEO, Joomla je prívetivá možnosť. Generované URL adresy sú veľmi „google friendly“, čo je dôležité pri optimalizácií a pozíciách vo vyhľadávači. Na druhej strane, prispôsobiteľnosť stránky je obmedzená. Je pravda, že na webe nájdete veľké množstvo šablón pre Joomlu, nie je ich však toľko, ako napríklad pri WordPresse, a teda pre prípadné úpravy šablóny do vami žiadanej podoby je potrebný zásah programátora.
Aj napriek tomu, že skript disponuje veľkým množstvom pluginov, drvivá väčšina z nich je platená. Čim viac chcete web prispôsobiť, tým drahšie to pre vás bude.
Drupal
Drupal si v posledných rokoch vydobyl pozíciu jedného z najkomplexnejších redakčných systémov na trhu. Je to spôsobené jeho všestrannosťou. Výhodou je jeho rozsiahly základný balík funkcionalít. Nájdete v ňom možnosť registrovať profily, správu menu alebo správcu pre vzhľad web stránok. To v praxi znamená, že si do určitej miery budete môcť upraviť obsah vašej stránky, respektíve témy.
Ďalšou z výhod, na ktorú určite nemôžeme zabudnúť je, že k dispozícií máte tisícky pluginov, ktorými môžete funkcionality Drupalu ešte viac vylepšiť. Aj navzdory bohatej ponuke pluginov je Drupal určitým spôsobom pre začiatočníkov kríž. Jeho inštalácia je vcelku zložitá, keďže rozhranie tohto CMS systému nie je v porovnaní s WordPressom príliš user-friendly.
Quick.CMS
V súčasnosti jeden z najjednoduchších, ak nie najjednoduchší redakčný systém, minimálne čo sa týka administrácie a náročnosti na spravovanie webu.
Quick.CMS nainštalujete rýchlo a pomerne jednoducho, zaberie vám to len niekoľko minút. Ako bolo spomenuté, užívateľské prostredie administrácie je veľmi príjemné na správu. Upravovanie menu, obrázkov alebo iné konfigurácie nevyžadujú žiadnu predchádzajúcu prax so spravovaním webov alebo s inými CMS systémami.
Nevýhodou môže byť, že obsah si upravovať viete, vzhľad však nie. Zásah do grafickej šablóny bude musieť vykonávať niekto so znalosťami HTML/CSS, čo tak trochu vyhadzuje Quick.CMS z možností CMS bez znalostí programovania.
Blogger
Službu Blogger vlastní Google a slúži primárne na tvorbu webových stránok pre blogy. Je to najstaršia platforma pre tvorbu blogov a je veľmi obľúbená. Výhodou tejto platformy je to, že ju jednoducho prepojíte so všetkými google produktami.
Pre použitie tejto platformy skutočne nepotrebujete žiadne znalosti z programovania. Jednoducho si vyberáte šablóny, k dispozícii máte aj množstvo obrázkov, ktoré môžete použiť. Pokiaľ nechcete platiť za doménu, google vám poskytne bezplatnú s koncovkou blogspot.com, teda vaša doména bude vyzerať „vasadomena.blogspot.sk“.
Záver
Vymenovali sme pravdepodobne najjednoduchšie CMS systémy, ktoré sa na tvorbu webu dajú použiť. Pri jeho tvorbe je však potrebné uvedomiť si, či sa na to naozaj chcete dať. Chcete, aby bol váš web reprezentatívny, vyhľadávaný? V tom prípade by ste mali zvážiť, či máte znalosti a schopnosti na vytvorenie takéhoto webu. Web má informovať a takisto zarábať. Takúto investíciu netreba podceňovať.
Na druhej strane, nejedná sa o raketové inžinierstvo. Dnešné systémy pre tvorbu webov bez nutnosti programovania sú veľmi user-friendly a sú stavané tak, aby v nich dokázal vytvoriť web takmer ktokoľvek. S trochou znalostí a praxe to určite zvládnete aj vy.
- Ak sa vám článok páčil a bol pre vás užitočný, neváhajte ho zdielať na Facebooku alebo o ňom povedať známym.
- Ak sa chcete dozvedieť viac o online marketingu vyberte si niektorý z našich kurzov a workshopov v Bratislave.
Teším sa na vás na kurzoch alebo konzultáciách.