Skip to content

Čo je SEO Off-Page

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

Čo je SEO Off-Page

SEO Off-Page je súčasť SEO, ktoré nerobíte priamo na vašej stránke. Jednoducho povedané, sú to všetky veci, ktoré robíte v rámci optimalizácie webu, mimo vášho webu a domény. Najčastejšie odkazy a prepojenia mimo vašej stránky, ktoré dovedú návštevníkov na vašu stránku.

SEO Off-Page zahŕňa:

  • budovanie spätných odkazov (link building)
  • sociálne siete
  • lokálne SEO

⭐ PRO TIP

  1. spätné odkazy nie sú hlavným faktorom SEO (ich dôležitosť postupne klesá, čo je logické ak ideme quality content first)
  2. Nákup spätných odkazov je oficiálne BLACK HAT SEO ale robíme to všetci. 
  3. SEO off-page nie je len link building
  4. Spätné odkazy sú faktorom SEO, no nie všetky faktory majú rovnakú váhu. 

Rozdiely SEO On-Page a Off-Page

Pri SEO On-Page robíte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste zaujali Google Botov. Vytvárate super jedinečný obsah, máte super site-mapu, mobilná stránka sa načíta za 2 sekundy a máte perfektne vyplnené H1 a alt. Svet je proste gombička.

Na druhej strane tu máte SEO Off-Page, ktoré privedie návštevníkov z iných zdrojov/médií. Či už hovoríme o odkazoch v sociálnych sieťach (Facebook fanpage), recenziách na Google My Business, poprípade fórach alebo jednoducho na vás odkazujú iné blogy z dôvodu, že máte super obsah, o ktorom sa oplatí hovoriť. Jednoducho sa o tom hovorí, ale skutočnosť je často krát iná.

Budovanie odkazov – Link Building

Hypertextové odkazy sú lepidlom, ktoré drží web pohromade. Vyhľadávacie nástroje (Search engine) posudzujú kvalitu a relevantnosť webu aj podľa odkazov.  Budovanie kvalitných spätných odkazov patrí k super taktike SEO (optimalizácie pre vyhľadávače). Na začiatok stačí písať originálny obsah, ktorý sem tam obsahuje odkaz na iný web súvisiaci s odkazom. Neskôr, keď si vás všimnú návštevníci, poprípade blogeri, sami a s radosťou budú na vás odkazovať vo vlastných článkoch. O možnostiach budovania spätných odkazov sa dočítate viac v pripravovanom e-booku od WooAcademy.

Sociálne siete

Samotné sociálne siete nie sú esenciálne pri SEO Off-Page a poradí vo vyhľadávači, ale sú dobrým zdrojom odkazov a prepojení na váš web. Tým zvyšujete návštevnosť webu, ktorá už ale na pozíciu vo vyhľadávači vplyv má. Okrem iného sú sociálne siete dôležitým kanálom pre propagovanie obsahu na webe.

Lokálne SEO

Ako názov napovedá, jedná sa o výsledky vyhľadávania osoby na určitom mieste na zemi. Užívateľ, hľadajúci reštauráciu alebo obchod s bežeckou obuvou v Bratislave a Brezne, nedostane rovnaký výsledok. Šokovaní? Tempo v lokálnom SEO udáva Google Maps v spojení s Google Moja Firma. Lokálne SEO patrí do SEO Off-Page a určite ho netreba podceňovať hlavne pri všetkých novinkách, ktoré Google Moja Firma ponúka.

Tu len odporučím:

  • správne a úplne vyplnený Google Moja Firma záznam
  • registrácia do katalógov a lokálnych služieb (FourSquare, Waze, zoznam a podobné portály)
  • zbieranie recenzií

Záver

Ako sami vidíte, SEO Off-Page a SEO On-Page, sú neoddeliteľnou súčasťou marketingovej stratégie. Ak podceníte SEO Off-Page, nebudete zbierať recenzie, relevantné odkazy, budete neaktívni na sociálnych sieťach a nebudete sa zobrazovať v lokálnom vyhľadávaní, môžete mať stránku a SEO On-Page akokoľvek dobré, nikdy nebudete vnímaní ako dôveryhodný brand.

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Naplánuj si konzultáciu
s našimi profesionálmi.

grafik-wooacademy

Art Director – grafika & fotky & videá

facebook-specialista-wooacademy

Director of Global Growth & Marketing – social marketing

konzultacia social kampane

Facebook marketing partner – social marketing

seo-webináre-wooacademy

HEAD of SEO a web editor – weby & SEO

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!