Čo je Black SEO ?
Čo je Black SEO alebo Black Hat SEO?
Súbor praktík a postupov, ktoré sa používajú na zvýšenie pagerank (pozície stránky) vo vyhľadávaní, ktoré porušujú zmluvné podmienky vyhľadávacích nástrojov.
História
Názov Black Hat SEO vznikol z westernoviek. Záporáci alebo bad guys boli Black HAT, a tí dobrí White HAT. V digitálnej dobe sú Black HAT označovaní hackeri, tvorcovia vírusov a ostatní, ktorí sa v online prostredí správajú neeticky.
V článku sa dozviete:
- Čo je Black SEO?
- Techniky a taktiky Black SEO.
- Ako nahlásiť Black SEO na stránke.
- Prečo sa vyhnúť Black SEO?
Upozornenie!
POZOR – použitie Black SEO môže vašu stránku úplne vylúčiť z vyhľadávania na internete!!! Tento článok neslúži na propagáciu BLACK HAT SEO a má vyslovene edukačný charakter.
1. Čo je Black SEO ?
Neschválená praktika, ktorá môže zvýšiť poradie stránky vo vyhľadávaní na Search Engine Result Page (SERP) a teda stránke s výsledkami vyhľadávania. Tieto postupy sú v rozpore s podmienkami vyhľadávacích nástrojov a môžu mať za následok vylúčenie, zakázanie alebo nezobrazovanie vašej stránky a stránok, ktoré na vašu stránku odkazujú. Black SEO bolo oficiálne bez milosti odsúdené vyhľadávačmi Google a Bing.
2. Techniky a taktiky Black SEO
Nasledujúce techniky sú považované za Black SEO a nesmú sa za žiadnych okolností použiť, ak sa chcete zobrazovať na Google:
- Content Automation – Automaticky generovaný obsah, dopĺňaný na stránky automaticky pomocou rôznych programov. Často sú to odstavce náhodne pospájaného textu bez zmyslu.
- Doorway Pages – Je stránka, ktorej obsah bol vytvorený na nalákanie robotov Google a dosahuje vysoký Page Rank. Tieto stránky nie sú schopné plniť žiadnu úlohu. Web sa nenačíta, ale prehodí vás na inú doménu, pomocou JavaScriptu.
- Hidden Text & Links – Skrytý text a odkazy často obsahujú zakázané slová alebo nadmerný počet kľúčových slov. Táto technika je pre jednoduchosť veľmi obľúbená.
- Keyword Stuffing – Tapetovanie kľúčových slov, neprirodzené opakovanie kľúčových slov v texte, výpisy adries, alebo telefónnych čísel.
- Sneaky Redirects – Nechcené presmerovanie spôsobuje, že návštevník stránky je presmerovaný na inú URL ako požadovanú. Veľmi časté aj na Slovensku. Treba dať pozor, aby vaša stránka neodkazovala na iné URL s nevhodným obsahom.
- Cloaking – Maskovanie je postup, kedy návštevník stránky vidí inú URL ako vyhľadávač. Jednoducho povedané návštevník a robot vidia úplne inú stránku.
- Link Schemes – Podvodné praktiky s linkami, sú odkazy na stránkach, v mailoch, komentároch alebo na sociálnych sieťach, ktoré vznikli len za účelom propagácie.
- Guest Posting Networks – Budovanie linkov na cudzích stránkach. Tejto Black SEO praktiky sa dopúšťate ak na cudzích stránkach uverejňujete príspevky (originálne alebo duplicitné) so zjavne nesúvisiacim odkazom na váš web.
- Article Spinning – Prehadzovanie textu článkov, autor poprehadzuje odseky alebo slová z originálneho článku a vydáva ho za unikátny článok. Niekedy to možno pomáhalo pre zlepšenie indexácie robotmi a vylepšenie pozície na Google, no s prakticky každodenným vývojom algoritmov vyhľadávacích robotov, vám to neodporúčam.
- Link Farmy – Weby, ktoré obsahujú tisíce indexovaných a vzájomne veľmi dobre prelinkovaných stránok. Sú to stovky/tisíce webov, vzájomne prelinkovaných. Zapojenie sa do takejto farmy sa nevypláca.
- Rich Snippet Markup Spam – toto je unikátny spôsob Black SEO, kedy zneužívate priamo vyhľadávač Google a vo vyhľadávacej sieti si meníte štruktúru úryvku (Snippet). Do snippetu pridávate recenzie, videá, obrázky odkazy a pod. cez HTML.
- Automated Queries – Posielanie nepovolených automatických dotazov spoločnosti Google, pre zistenie pozície a hodnotenia stránky je taktiež zakázané a patrí k Black SEO praktikám, ktoré zlepšujú pozíciu vašej stránky.
- Duplicitný obsah – Stránky, domény a subdomény s duplicitným obsahom roboti Google berú dosť seriózne. Preto sa neoplatí celé texty kopírovať z iných stránok. Rozumnejšie je vytvoriť vlastný kvalitný článok.
- Stránky so škodlivým obsahom obsahujúce vírusy, trójske kone a pod.
3. Ako nahlásiť Black SEO na stránke
Sú dve hlavné príčiny prečo stránka obsahuje Black SEO:
- Bola napadnutá hackerom, spamovou kampaňou, negatívnym SEO
- Odkazujú na stránku s Black SEO
Nahlásiť Black SEO môžete jednoducho cez Google Search Console.
4. Prečo sa vyhnúť Black SEO
Google a iné vyhľadávače môžu web s Black SEO praktikami úplne zakázať a už sa nezobrazí. Hoci pri Black SEO môže dôjsť k určitému krátkodobému zvýšeniu návštevnosti webu, sankcie Google sú každým dňom sofistikovanejšie a môžu mať fatálny vplyv na web a podnikanie. A úprimne, so stovkami miliónov ľudí online v každej chvíli, môžete si to dovoliť? Ak ste odpovedali nie, ste na dobrej ceste pridať sa na stranu dobra, White Hat SEO.
Záver
Black SEO sa skutočne nevypláca a skôr ako venovať úsilie nekalým praktikám, je omnoho výhodnejšie zamerať sa na White SEO a vybudovať zarábajúci business online.