Skip to content

Čo je Black SEO ?

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

Čo je Black SEO alebo Black Hat SEO?

Súbor praktík a postupov, ktoré sa používajú na zvýšenie pagerank (pozície stránky) vo vyhľadávaní,  ktoré porušujú zmluvné podmienky vyhľadávacích nástrojov. Cieľom týchto postupov je zlepšiť pozíciu webovej stránky vo výsledkoch vyhľadávania (SERP). Black Hat SEO techniky sa často označujú ako „cheating“, pretože využívajú chyby a slabiny v algoritmoch vyhľadávačov. 

⭐ PRO TIP

POZOR – použitie Black SEO môže vašu stránku úplne vylúčiť z vyhľadávania na internete!!! Tento článok neslúži na propagáciu BLACK HAT SEO a má vyslovene edukačný charakter.

História

Názov Black Hat SEO vznikol z westernoviek. Záporáci alebo bad guys boli Black HAT, a tí dobrí White HAT.  V digitálnej dobe sú Black HAT označovaní hackeri, tvorcovia vírusov a ostatní, ktorí sa v online prostredí správajú neeticky.

História Black Hat SEO sa datuje do počiatkov vyhľadávačov. Už v roku 1998 bolo známe, že niektorí webmasteri používajú techniky, ktoré sú v rozpore s pravidlami vyhľadávačov, aby zlepšili svoje pozície vo výsledkoch vyhľadávania.

Jedným z prvých príkladov Black Hat SEO bola technika nazývaná „keyword stuffing“. Táto technika spočíva v opakovaní kľúčových slov na webovej stránke tak často, že to vyzerá neprirodzene. Keyword stuffing bolo účinné v ranných rokoch vyhľadávania, keď boli algoritmy vyhľadávačov jednoduchšie.

Ďalšou populárnou Black Hat SEO technikou bol „link building“ (podobne ako dnes). Táto technika bola v počiatku veľmi primitívna, spočívala vo vytváraní spätných odkazov na webovú stránku z iných webových stránok. Spätné odkazy sú dôležitým faktorom pre určovanie pozície webovej stránky vo výsledkoch vyhľadávania. Weboví vlastníci však často vytvárali spätné odkazy z nerelevantných alebo podozrivých zdrojov (link farmy), aby zvýšili svoju hodnotu.

Google a ďalšie vyhľadávače sa rýchlo prispôsobili Black Hat SEO technikám. V priebehu rokov aktualizovali svoje algoritmy tak, aby odhalili a penalizovali webové stránky, ktoré využívajú tieto techniky.

V súčasnosti sú Black Hat SEO techniky menej účinné ako v minulosti. Google a ďalšie vyhľadávače používajú komplexné algoritmy, ktoré môžu identifikovať Black Hat SEO techniky. Webové stránky, ktoré využívajú Black Hat SEO, môžu byť penalizované, čo môže viesť k zníženiu ich pozície vo výsledkoch vyhľadávania alebo dokonca k odstráneniu zohľadnenia vyhľadávačom.

Techniky a taktiky Black SEO

Nasledujúce techniky sú považované za Black SEO a nesmú sa za žiadnych okolností použiť, ak sa chcete zobrazovať na Google:

 • Content Automation – Automaticky generovaný obsah, dopĺňaný na stránky automaticky pomocou rôznych programov. Často sú to odstavce náhodne pospájaného textu bez zmyslu. Samozrejme AI nie je považované za Black HAT. Google v poslednej dobe je dosť benevolentný čo sa týka toho ako je content vytvorený pokiaľ je kvalitný. Samozrejme, že ak AI vytvorí nekvalitný content tak tento content bude ťahať dole celý web a jeho autoritu. 
 • Doorway Pages – Je stránka, ktorej obsah bol vytvorený na nalákanie robotov Google a dosahuje vysoký Page Rank. Tieto stránky nie sú schopné plniť žiadnu úlohu. Web sa nenačíta, ale prehodí vás na inú doménu, pomocou JavaScriptu.
 • Hidden Text & Links – Skrytý text a odkazy často obsahujú zakázané slová alebo nadmerný počet kľúčových slov. Táto technika je pre jednoduchosť veľmi obľúbená.
 • Keyword Stuffing – „Tapetovanie kľúčových slov“, neprirodzené opakovanie kľúčových slov v texte, výpisy adries, alebo telefónnych čísel.
 • Sneaky Redirects – Nechcené presmerovanie spôsobuje, že návštevník stránky je presmerovaný na inú URL ako požadovanú. Veľmi časté aj na Slovensku. Treba dať pozor, aby vaša stránka neodkazovala na iné URL s nevhodným obsahom.
 • Cloaking – Maskovanie je postup, kedy návštevník stránky vidí inú URL ako vyhľadávač. Jednoducho povedané návštevník a robot vidia úplne inú stránku.
 • Link Schemes – Podvodné praktiky s linkami, sú odkazy na stránkach, v mailoch, komentároch alebo na sociálnych sieťach, ktoré vznikli len za účelom propagácie.
 • Guest Posting Networks – Budovanie linkov na cudzích stránkach. Tejto Black SEO praktiky sa dopúšťate ak na cudzích stránkach uverejňujete príspevky (originálne alebo duplicitné) so zjavne nesúvisiacim odkazom na váš web.
 • Article Spinning – Prehadzovanie textu článkov, autor poprehadzuje odseky alebo slová z originálneho článku a vydáva ho za unikátny článok. Niekedy to možno pomáhalo pre zlepšenie indexácie robotmi a vylepšenie pozície na Google, no s prakticky každodenným vývojom algoritmov vyhľadávacích robotov, vám to neodporúčam.
 • Link Farmy – Weby, ktoré obsahujú tisíce indexovaných a vzájomne veľmi dobre prelinkovaných stránok. Sú to stovky/tisíce webov, vzájomne prelinkovaných. Zapojenie sa do takejto farmy sa nevypláca.
 • Rich Snippet Markup Spam – toto je unikátny spôsob Black SEO, kedy zneužívate priamo vyhľadávač Google a vo vyhľadávacej sieti si meníte štruktúru úryvku (Snippet). Do snippetu pridávate recenzie, videá, obrázky odkazy a pod. cez HTML.
 • Automated Queries – Posielanie nepovolených automatických dotazov spoločnosti Google, pre zistenie pozície a hodnotenia stránky je taktiež zakázané a patrí k Black SEO praktikám, ktoré zlepšujú pozíciu vašej stránky.
 • Duplicitný obsah – Stránky, domény a subdomény s duplicitným obsahom roboti Google berú dosť seriózne. Preto sa neoplatí celé texty kopírovať z iných stránok. Rozumnejšie je vytvoriť vlastný kvalitný článok.
 • Stránky so škodlivým obsahom obsahujúce vírusy, trójske kone a pod.

Ako nahlásiť Black SEO na stránke

Sú dve hlavné príčiny prečo stránka obsahuje Black SEO:

Bola napadnutá hackerom, spamovou kampaňou, negatívnym SEO
Odkazujú na stránku s Black SEO

Nahlásiť Black SEO môžete jednoducho cez Google Search Console.

Prečo sa vyhnúť Black SEO

Google a iné vyhľadávače môžu web s Black SEO praktikami úplne zakázať a už sa nezobrazí. Hoci pri Black SEO môže dôjsť k určitému krátkodobému zvýšeniu návštevnosti webu, sankcie Google sú každým dňom sofistikovanejšie a môžu mať fatálny vplyv na web a podnikanie. A úprimne, so stovkami miliónov ľudí online v každej chvíli, môžete si to dovoliť? Ak ste odpovedali nie, ste na dobrej ceste pridať sa na stranu dobra, White Hat SEO.

Záver

Black SEO sa skutočne nevypláca a skôr ako venovať úsilie nekalým praktikám, je omnoho výhodnejšie zamerať sa na White SEO a vybudovať zarábajúci business online.

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Naplánuj si konzultáciu
s našimi profesionálmi.

grafik-wooacademy

Art Director – grafika & fotky & videá

facebook-specialista-wooacademy

Director of Global Growth & Marketing – social marketing

konzultacia social kampane

Facebook marketing partner – social marketing

seo-webináre-wooacademy

HEAD of SEO a web editor – weby & SEO

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!