Disclaimer: toto je pôvodný a originálny článok od Milan Fraňo (SEO špecialista a web editor), napísaný v roku 2023.
Programovanie je stále považované za tajomné a exkluzívne povolanie, o ktorom sa často hovorí v médiách, na internete, v škole a v spojitosti so zamestnaním budúcnosti. V minulosti bola len hŕstka ľudí považovaná za počítačových programátorov so špičkovými zručnosťami v oblasti kódovania. V dnešnej dobe je množstvo pracovných pozícií aj mimo IT sveta, ktoré vyžadujú znalosť programovacích jazykov. Áno, jazykov, nie jedného programovacieho jazyka.
Ak sa práve rozhodujete nad zmenou pozície alebo zvažujete, ako získať v práci vyšší plat, tak práve možno vás bude zaujímať tento článok, v ktorom sa pozrieme na prehľad programovacích jazykov, ktoré sú žiadané.
Či už chcete vyvinúť mobilnú aplikáciu, vytvoriť webovú stránku alebo eshop, získať certifikát alebo sa naučiť nové zručnosti, musíte sa naučiť správne programovacie jazyky.
Čo je to programovací jazyk?
V jednoduchosti povedané, programovací jazyk je spôsob komunikácie programátorov (vývojárov) s počítačmi. Programovacie jazyky pozostávajú zo sady pravidiel, ktoré umožňujú prevod hodnôt reťazcov na rôzne spôsoby generovania strojového kódu alebo v prípade vizuálnych programovacích jazykov na grafické prvky.
Všeobecne povedané, program je súbor inštrukcií napísaných v určitom jazyku (C, C++, Java, Python, Go) na dosiahnutie konkrétnej úlohy.
Aké sú najlepšie programovacie jazyky na učenie?
Aký kódovací a programovací jazyk by ste sa mali naučiť? JavaScript a Python, dva z najpopulárnejších jazykov v startupovom priemysle, sú veľmi žiadané. Väčšina startupov používa backendové rozhranie založené na Pythone, ako sú Django (Python), Flask (Python) a NodeJS (JavaScript). Tieto jazyky sú tiež považované za najlepšie programovacie jazyky na učenie programovania pre začiatočníkov.
Zoznam najpopulárnejších programovacích jazykov, po ktorých bude dopyt.
- Javascript
- Python
- Go
- Java
- Kotlin
- PHP
- C#
- Swift
- R
- Ruby
- C a C++
- Matlab
- TypeScript
- Scala
- SQL
- HTML
- CSS
- NoSQL
- Rust
- Perl
Najžiadanejšie programovacie jazyky
1. JavaScript
Na čo sa tento jazyk používa:
- vývoj webových aplikácií
- vývoj hier
- vývoj mobilných aplikácií
- budovanie webových serverov
Podľa vývojárskeho prieskumu Stack Overflow 2020 je JavaScript najbežnejšie používaným jazykom na svete (69,7 %), za ním nasledujú HTML/CSS (62,4 %), SQL (56,9 %), Python (41,6 %) a Java ( 38,4 %).
JavaScript sa používa pri tvorbe webových stránok. Pomocou neho môžu kóderi vytvárať dynamické webové prvky, ako sú animovaná grafika, interaktívne mapy, klikateľné tlačidlá a ďalšie.
Programátori, ktorí používajú HTML, CSS a JavaScript dokopy, dosiahnu vyššiu úroveň ovládania webových stránok a môžu poskytnúť lepšiu používateľskú skúsenosť z hľadiska navigácie a UX.
JavaScript je najbežnejším kódovacím jazykom, ktorý sa dnes používa na celom svete. Je to z dobrého dôvodu: používa ho väčšina webových prehliadačov a je to jeden z najjednoduchších jazykov na učenie. JavaScript nevyžaduje takmer žiadne predchádzajúce znalosti kódovania – akonáhle sa začnete učiť, môžete začať skúšať a testovať.
Navyše, JavaScript je všadeprítomný, existuje nespočetné množstvo komunít, kurzov a možností profesionálnej podpory dostupných online. JavaScript je stále číslo jedna najžiadanejších programovacích jazykov.
Aký je rozdiel v JavaScript a Java?
Java a JavaScript sú základmi sveta programovania. Aj keď len začínate kódovať, je nemožné nenatrafiť na tieto pojmy. Ale pozor, netreba si ich zamieňať. Niektorí sa môžu mýliť, keď si myslia, že Java je len skrátená verzia JavaScriptu. Aj keď existuje určité prekrytie, tieto dva jazyky fungujú veľmi odlišne.
Podľa oficiálnej webovej stránky platformy Java je hlavným rozdielom medzi Java a JavaScriptom to, že Java je programovací jazyk OOP (Object-oriented programming), zatiaľ čo JavaScript je programovací skript OOP. Kód JavaScript je napísaný úplne v texte a je potrebné ho iba interpretovať. Na druhej strane Java musí byť skompilovaná.
Používajú sa aj na rôzne typy projektov. Java sa používa na vytváranie aplikácií na zariadeniach alebo prehliadačoch, zatiaľ čo JavaScript sa používa predovšetkým na HTML dokumentoch a prehliadačoch. Na používanie Java a JavaScript sa používajú rôzne zásuvné moduly.
2. Python
Na čo sa používa:
- Vývoj backendu
- Data science
- Vývoj aplikácií
Python je univerzálny programovací jazyk, ktorý umožňuje vývojárom používať niekoľko rôznych programovacích štýlov (t.j. funkčný, objektovo orientovaný, reflexný atď.) pri vytváraní programov. S Pythonom bolo vyvinutých niekoľko populárnych digitálnych nástrojov a platforiem, vrátane služby YouTube, Google Search a iRobot.
Je to aj druhý najžiadanejší programovací jazyk pri zamestnávaní programátorov.
Ako jeden z jazykov, ktorý sa ľahšie učí a používa, je Python ideálny pre začiatočníkov aj skúsených programátorov. Interaktívne vlastnosti Python umožňujú programátorom testovať kód za pochodu, čím sa znižuje množstvo času stráveného vytváraním a testovaním dlhých častí kódu.
3. HTML
Na čo sa používa:
- Vývoj webových stránok
- Správa webových stránok
HTML je skratka pre HyperText Markup Language. Nenechajte sa však zmiasť komplikovane znejúcim názvom, HTML je jedným z najdostupnejších odrazových mostíkov do sveta programovania.
Technicky je HTML zodpovedný za formátovanie vzhľadu informácií na webovej stránke. HTML sa v podstate používa na popis webových stránok obyčajným textom. Nemá rovnakú funkčnosť ako ostatné programovacie jazyky, keďže sa nejedná o programovací jazyk podľa definície, ale o „značkovací jazyk”. V podstate sa obmedzuje len na webové stránky, je to počítačový jazyk, ktorý je štruktúrovaný tak, aby povedal počítaču čo má robiť, konkrétne, ako má zobraziť stránku.
Teda HTML nie je programovací jazyk v pravom slova zmysle, ale určite by ho mal každý programátor poznať.
4. Java
Na čo sa používa:
- Financie
- Vývoj aplikácií
Java je všeobecne použiteľný a objektovo orientovaný programovací jazyk. V objektovo orientovanom programovaní vývojári vytvárajú objekty, ktoré zahŕňajú funkcie a dáta, ktoré potom možno použiť na poskytnutie štruktúry pre programy a aplikácie.
Java je populárna, lebo:
- dá sa relatívne ľahko naučiť a používať
- môže sa pochváliť neuveriteľnou bezpečnosťou
- dokáže spracovať obrovské množstvo údajov
- je najstabilnejší programovací jazyk.
Vďaka týmto vlastnostiam je Java ideálnym jazykom pre sektor online financií a často sa používa v odvetviach ako bankovníctvo, fakturácia a akciový trh. Medzi najznámejšie aplikácie a programy postavené na Jave sú Adobe Creative Suite, Minecraft a OpenOffice.
Všestrannosť jazyka Java a dopyt v zamestnaní po tomto programovacom jazyku je pre študentov programovania veľmi príťažlivá.
5. SQL
Na čo sa používa:
- Správa databáz
- Rýchle načítanie veľkého počtu databázových štruktúr
- Biznis manažment
SQL alebo Structured Query Language je jazyk, ktorý umožňuje programátorom vyhľadávať databázy a manipulovať s nimi. Ako doménovo špecifický jazyk je určený hlavne na správu údajov v rámci RDBMS (systém správy relačných databáz). Zjednodušene povedané, SQL dokáže vyhľadávať a získavať údaje z databázy, ako aj aktualizovať, pridávať alebo odstraňovať záznamy.
6. C++
Na čo sa používa:
- Počítačové programy
- Operačné systémy
- Vývoj mobilných aplikácií
- Vývoj videohier
- Vývoj klientskych a serverových aplikácií
- Strojové učenie
C++ je vylepšená verzia C a jeden z najpopulárnejších programovacích jazykov v informatike. A čo viac, vďaka všestrannosti je C++ pravdepodobne najlepším programovacím jazykom na učenie.
Vývojárom umožňuje vytvárať aplikácie s vynikajúcim výkonom, ako sú videohry, grafické softvéry a webové prehliadače.
Kombinuje charakteristiky jazyka na nízkej a vysokej úrovni, vďaka čomu je vynikajúci pre systémové programovanie a zároveň umožňuje abstrakciu pre menšie projekty. C++ je tiež multiparadigmový kódovací jazyk, ktorý podporuje OOP, generické a imperatívne programovanie.
C++ môže byť pre začiatočníkov trochu náročný, pretože má zložitejšiu syntax ako iné programovacie jazyky. No je nevyhnutný pre mnohých IT profesionálov, ako sú vývojári softvérov.
7. C#
Na čo sa používa:
- Vývoj hier
- Desktop/web/mobilné aplikácie
- VR
C# alebo známy aj ako C Sharp, je programovací jazyk, ktorý patrí do objektovo orientovanej rodiny programovacích jazykov. C# bol vytvorení v roku 2000 a vydaný v roku 2002 spoločnosťou Microsoft a dnes predstavuje veľmi obľúbené vylepšenie kódovacieho jazyka C++.
C#, ako univerzálny jazyk rastie v popularite pre vývoj webových a desktopových aplikácií. Rovnako, ako pri iných populárnych programovacích jazykoch, s C# pracuje obrovská komunita a ponúka podporu novým študentom. Z tohto dôvodu môže byť učenie C# jednoduchšie ako učenie sa niektorých novších a menej zdokumentovaných jazykov. C# je navyše ideálny na vytváranie stále populárnejších mobilných aplikácií a hier.
8. Rust
Na čo sa používa:
- operačné systémy
- VR
- webové prehliadače
Používateľov programovacieho jazyka Rust je len približne 3% zo všetkých programátorov. A drvivá väčšina programátorov jeho užitočnosť nepozná. Rust je „multiparadigmový“ programovací jazyk, čo znamená, že umožňuje vývojárom pracovať v rôznych programovacích štýloch. V syntaxi je porovnateľný s C++, hoci podporuje rozsiahlejšie aplikácie.
Ak hľadáte rýchlejšiu kompiláciu, lepšie možnosti naprieč platformami alebo len lepšie vyhliadky na kariéru, Rust je skvelý jazyk, ktorý si môžete vybrať.
9. Go
Na čo sa používa:
- Systémové/sieťové programovanie
- Úprava zvuku/videa
- Big data
Go je špičkový programovací jazyk vyvinutý spoločnosťou Google v roku 2007. Čo robí Go skutočne unikátnym je jeho efektivita – je schopný vykonávať niekoľko procesov súčasne. A pokiaľ ide o programovacie jazyky, má rozsiahlu „slovnú zásobu“, čo znamená, že dokáže zobraziť viac informácií ako iné jazyky.
Hoci používa podobnú syntax ako C, Go je výnimočný jazyk, ktorý poskytuje špičkové funkcie pre bezpečnosť a správu pamäte. Štrukturálne možnosti písania jazyka navyše umožňujú veľkú funkčnosť a dynamiku. Okrem toho je Go vysoko na zozname najobľúbenejších a najžiadanejších programovacích jazykov v poslednej dobe.
10. PHP
Na čo sa používa:
- Skriptovanie na strane servera
- Skriptovanie v príkazovom riadku
- Písanie desktopových aplikácií
PHP je skratka pre ‚PHP: Hypertext Preprocessor‘. Historicky však PHP znamenalo ‚Personal Home Page‘. Skratka sa menila s vývojom jazyka od jeho uvedenia na trh v roku 1994, aby presnejšie odrážala jeho povahu.
Od jeho vydania bolo do roku 2022 k dispozícii 8 verzií PHP, pričom verzia 8.1 je v súčasnosti populárnou voľbou medzi tými, ktorí používajú tento jazyk na svojich webových stránkach.
PHP je open source programovací jazyk, ktorý možno použiť na vytváranie webových stránok, aplikácií, CRM systémov a ďalších. Je to široko používaný univerzálny jazyk, ktorý je možné vložiť do HTML. Táto funkčnosť s HTML znamená, že jazyk PHP zostal medzi vývojármi obľúbený, pretože pomáha zjednodušiť HTML kód.
Na záver
Či už ste etablovaným programátorom alebo sa len začínate obzerať v tomto odvetví, učenie sa nového jazyka je jedným z najlepších spôsobov, ako napredovať vo svojej programátorskej kariére. Ako sa však vzdelávať a vybrať si ten najlepší kurz programovania?