Skip to content

Štádiá rakoviny. Viete akými štádiami rakovina prechádza?

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

Štádiá rakoviny. Viete akými štádiami rakovina prechádza?

Rakovina sa v organizme nevyvinie okamžite. Ide o pomalý a postupný proces cez tri vývojové štádiá rakoviny. Vyvíjať sa môže počas mnohých rokov. Desiatky rokov predtým ako sa objavia prvé príznaky. Táto pomalosť je však pre nás výhodou a je mimoriadne dôležitá.

Dáva nám totiž šancu zasiahnuť ešte predtým ako vypukne rakovina (o prevencii rakoviny sa dočítate v článku Prevencia rakoviny). Každá rakovina má vlastné spúšťacie okolnosti, či už ide o jeden spúšťací faktor alebo o kombináciu viacerých. Ale všetky prechádzajú troma hlavnými vývojovými štádiami- iniciáciou, promóciou a progresiou.

Vývojové štádiá rakoviny

 

1) Iniciácia

Iniciácia je počiatočné štádium rakoviny. Pôsobením viacerých faktorov dochádza k nezvratným zmenám v DNA v chromozómoch bunkového jadra. Medzi tieto faktory patria cigaretový dym, kancerogénne látky v potravinách, ultrafialové žiarenie, niektoré vírusy a ďalšie. Dochádza k zmenám tvaru molekuly DNA, čo vedie k nesprávnemu prenosu informácii a dochádza k rôznym mutáciám.

V tomto štádiu sa z normálnej bunky ešte nestáva rakovinová. Iniciované bunky ešte nie sú dostatočne aktívne, aby sa považovali za rakovinové. Pri vhodných genetických a optimálnych podmienkach v organizme sa môže DNA ešte normalizovať.

 

2) Promócia

V normálnom prípade, by sa bunka s poškodenou DNA nemala ďalej množiť. Pokiaľ je poškodenie DNA príliš silné, bunka nemá povolené ďalej v organizme prežívať a musí spáchať bunkovú samovraždu (apoptózu). Pokiaľ bunky tieto pravidlá ignorujú, stávajú sa rakovinovými.

Pokiaľ je v organizme dostatok ochranných faktorov, tento proces je možné zvrátiť.

Môže dôjsť k oprave DNA alebo k spusteniu bunkovej samovraždy (apoptózy). Ak je však v organizme nedostatok ochranných faktorov, alebo je organizmus naďalej vystavovaný rizikovým faktorom, alebo pri nevhodných genetických podmienkach, sa začnú tvoriť  prekancerózne bunky.

Toto štádium rakovinového rastu sa nazýva aj ako latentné (skryté). V tomto štádiu sa totiž nádor ešte netvorí, pretože abnormálne bunky sa nedelia alebo sa delia iba veľmi pomaly. Ide o zložitý proces a môže trvať až niekoľko rokov (až 40).

 

3) Progresia

Začiatok rakoviny. Štádium, v ktorom sa prekancerózne bunky začínajú nekontrolovateľne deliť. Mechanizmus nekontrolovateľného delenia nespúšťa samotný kancerogén, alebo iné faktory, akými sú nezvratné poškodenia DNA, narušený imunitný systém, rastové faktory, hormóny a ďalšie.

V tomto štádiu už bunka získava nezávislosť a zhubný charakter. Napáda okolité tkanivo, v ktorom sa nachádza, prípadne sa rozširuje aj do ďalších tkanív vo forme metastáz. Všetky bunky, ktoré dospejú do štádia progresie majú šesť spoločných znakov, ktoré charakterizujú rakovinovú bunku.

ž 80 % detí s diagnózou rakoviny má metastázy.



Zdroje
:
Cancer Cell Development na www.cancer.ca
 

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Naplánuj si konzultáciu
s našimi profesionálmi.

konzultacia social kampane

Facebook marketing partner – social marketing

seo-webináre-wooacademy

HEAD of SEO a web editor – weby & SEO

PPC specialistka

Google certifikovaná trénerka – Google ads kampane (PPC)

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!