Skip to content

Ako rýchlo zarobiť peniaze – najčastejšie typy podvodov

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

Koľko vašich bývalých spolužiakov vás v poslednej dobe volalo na kávičku aby vám povedalo o super možnosti ako zarobiť rýchlo peniaze? Niektorým sa už ani nechce volať vás do kaviarne, ktorú musíte zaplatiť ale rovno vás bombarduje emailmi a šablónovými správami na Facebooku. 

Pozrime si najčastejšie typy podvodov, ktoré núkajú možnosť rýchlo zarobiť veľké peniaze. 

Zhrnutie:

Schémy „Rýchleho a zaručeného zbohatnutia“ ktoré vás dostanú do finančnej pasce (podvody) sú hlavne:

 • Ponziho schéma – investičný podvod, ktorý vypláca existujúcim investorom prostriedky získané od nových investorov. Organizátori Ponziho schémy často sľubujú vysoké výnosy s nulovým rizikom, tzv. zaručené zbohatnutie. Peniaze sa však reálne neinvestujú, namiesto toho sa časť peňazí investorov použije na vyplatenie tých, ktorí investovali skôr. Zvyšok si nechá podvodník (organizátor). Bez nových investorov sa táto pyramída rozpadne, lebo peniaze sú len z nových invetorov a nie investícií.  V čom sa to líši od pyramídy? Ponziho schéma podvodu chvíľu aj vypláca zisky, na rozdiel od pyramídy. 

 • Pump & Dump – V schéme pump and dump podvodníci zvyčajne šíria nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, aby vyvolali nákupnú horúčku, ktorá „napumpuje“ cenu akcie alebo shitcoinu/ NFT scamu /scamcoinu a potom „vysypú“ (krkolomný preklad ale v podstate predajú na vrchole) akcie/shitcoiny predajom svojich vlastných akcií za nadhodnotenú cenu. Akonáhle podvodníci vyhodia/predajú svoje akcie a prestanú propagovať akcie, cena akcií zvyčajne klesne a investori prídu o všetky peniaze. Často influenceri, zameraný na deti a mladých ľudí bez finančnej gramotnosti, robia tento typ podvodov.

 • Pyramídová schéma – v klasickej schéme „pyramídy“ (pyramídového podvodu) sa účastníci pokúšajú zarobiť peniaze výlučne náborom nových účastníkov, nie reálnym predajom. V skutočnosti sa nepredáva žiadny originálny produkt alebo služba, ale primárny dôraz je kladený na nábor nových účastníkov, ktorí platia členské poplatky alebo sami musia nakúpiť nekvalitné a bezcenné produkty, aby sa mohli stať náborárom (manažérom svojej skupiny). Typickým znakom pyramídy, je že nikto nevie na akom princípe fungujú investície a nie je reálny a cenný produkt/služba.

 • MLM – je v podstate rovnaký princíp ako pyramída, len s tým, že je to legálne. V MLM tiež musíte prijímať nových členov (robiť nábor), len s tým rozdielom, že peniaze idú aj z predaja, nie len s poplatkov nových členov. Teda pokiaľ väčšia časť peňazí ide z predaja a provízie, tak je to legálne. Inak je to legálna nadstavba pyramídy. 

 • Podvody s kurzami (coaching scam): „Ako zarobiť peniaze, zaistiť si finančnú nezávislosť.“ tzv. koučovacie podvody.  Podvody maskované ako legitímne kurzy a koučing. Ak sľubuje kurz alebo koučing garantovaný príjem, veľké výnosy alebo „osvedčený systém“, pravdepodobne ide o podvod. Dokonca aj bezplatný alebo lacný „systém kurzov“ sa môže rýchlo zmeniť na podvod, ktorý vás stojí desiatky tisíc eur za mentoring alebo iné služby, ktoré sľubujú zvýšenie úspechu vášho podnikania, no zadlžia vás. Sú to kurzy, kde musíte zakúpiť ďalšie a ďalšie kurzy aby ste zistili ako zarobiť peniaze. V podstate sa dozviete len všeobecné veci, ktoré vám v skutočnosti zarobiť nepomôžu. 

Spoiler alert:

Nebuďte naivní a hlúpi: „Ak by som poznal zaručený spôsob ako zarobiť zaručene veľké peniaze, bez rizika. Tak načo by som potreboval vaše peniaze a hovoril vám o tom. Ak by som to vedel, tak by som tie peniaze zarábal a ležal pod palmami v Karibiku a nebehal s vami na kávičky a rozdával vám zaručené návody ako zarobiť bez rizika zadarmo.“ 

To fakt 😀 😀 😀 …..  Nájdu sa aj taký ľudia, čo naletia na podobné podvody. Sám som naletel na podobný podvod ako študent a vyhodil zhruba 500€ do záchoda do zaručenej investičnej príležitosti s garantovaným výnosom. Bola to Ponziho schéma. Ako študent bez peňazí a som hľadal skratky, ale tie neexistujú. Ak vám niekto sľubuje veľký zisky bez rizika je to podvod. 

PS: podobne to funguje aj s kurzami ako zarobiť peniaze. Ak by kouč vedel ako zarobiť peniaze, tak by ten návod nepredával za 99 € online. Jedine ako zarábajú títo podvodníci je na vašej hlúposti, že im uveríte. 

PPS: ako zarobiť peniaze na 100%, je vytvoriť infoprodukt s názvom ako zarobiť peniaze a podviesť stovky naivných ľudí, ktorý túžia po zmene života bez námahy. Je ich veľa. Sú to však podvody. 

Ponziho schéma (Ponziho podvod)

Investičný podvod, ktorý vypláca existujúcim investorom prostriedky získané od nových investorov. Organizátori Ponziho schémy často sľubujú vysoké výnosy s nulovým rizikom, tzv. zaručené zbohatnutie. Peniaze sa však reálne neinvestujú, namiesto toho sa časť peňazí investorov použije na vyplatenie tých, ktorí investovali skôr. Zvyšok si nechá podvodník (organizátor). Bez nových investorov sa táto pyramída rozpadne, lebo peniaze sú len z nových invetorov a nie investícií. 

Ponziho schémy vyžadujú neustály tok nových peňazí (nových investorov), aby prežili. Keď je ťažké získať nových investorov alebo keď chce veľký počet existujúcich investorov vyplatiť peniaze, tieto schémy majú tendenciu skolabovať (naplníte lietadlo a potom ho necháte spadnúť aj s ľuďmi na palube). 

 

Charles Ponzi

Ponziho schémy sú pomenované po Charlesovi Ponzim, ktorý oklamal investorov v 20. rokoch 20. storočia schémou špekulácií s poštovými známkami.

 

Ako spoznať Ponziho schému podvodu

Ponziho schéma má určité signály „červené vlajky“, pri ktorých by ste mali spozornieť a radšej povedať svojmu kamošovi, že sa nenecháte oklamať a kávu, za ktorú musíte zaplatiť nech si strčí niekam.   


Varovné signály:

 • Vysoké výnosy s malým alebo žiadnym rizikom. Každá investícia nesie určitý stupeň rizika a investície prinášajúce vyššie výnosy zvyčajne zahŕňajú väčšie riziko. Buďte veľmi podozrievaví voči akejkoľvek „zaručenej“ investičnej príležitosti.
 • Príliš konzistentné a stabilné výnosy. Investície majú tendenciu časom stúpať a klesať. Buďte skeptickí voči investícii, ktorá pravidelne generuje pozitívne výnosy bez ohľadu na celkové podmienky na trhu.
 • Neregistrované investície. Ponziho schémy zvyčajne zahŕňajú investície, ktoré nie sú registrované, regulované a nie je jasné ako vlastne fungujú
 • Nelicencovaní predajcovia – investičný fond a podobné náležitosti musia byť registrované. Väčšina podvodov a Ponziho schém zahŕňa jednotlivcov bez licencie alebo neregistrované firmy, poprípade firmy registrované v daňových rajoch alebo schránkové firmy.
 • Tajomné, zložité stratégie. Vyhnite sa investíciám, ak im nerozumiete alebo o nich neviete získať úplné informácie.
 • Problémy so zmluvami a transparentnosťou. Všetky finančné toky sa dajú transparentne preukázať. Ak vám nie je firma ochotná ukázať, kde a ako investuje, ukázať pohyby na účte a podobne, tak sa pravdepodobne jedná o podvod (často vám podvodníci ukážu ako im pípajú peniaze na účte, to je síce pekné, to znamená, že podvod im ide, no to neznamená, že niekde investujú)
 • Chyby vo výpisoch z účtu môžu byť znakom toho, že prostriedky nie sú investované tak, ako bolo sľúbené.
 • Ťažkosti s prijímaním platieb (neviete si peniaze vybrať). Buďte podozrievaví, ak nedostanete platbu alebo máte problémy s výberom peňazí.
 • Propagátori Ponziho schémy (influenceri podvodov) sa niekedy snažia zabrániť účastníkom vo vyplatení peňazí tým, že ponúkajú ešte vyššie výnosy za zotrvanie na mieste.

#tonevymyslistojezivot

na facebook mi prišla šablónová správa od podvodníka. Písal, že zarába tisíce pasívnym príjmom a robí len 10 minút denne a, že to môžem mať aj ja. V podstate sa jednalo o Pyramídu a chcel odo mňa peniaze. 

Zablahoželal som mu k úspechom, poprial veľa pasívneho príjmu a spýtal sa, či tieto príjmy zdaňuje, a že ak áno určite by mu nevadilo ak by som ho nahlásil na daňový úrad nech to overia. 

To ste mali vidieť, vyhrážky a nadávky sa len sypali. Že nech to skúsim a zažalujem ma, že vraj som chudáčikovi spôsobil psychickú traumu veľké stresy z daňovej kontroly a že ma ide žalovať. Úbožiak. 

Pyramídové schémy

V posledných rokoch mnohé spoločnosti úspešne využívajú postupy takzvaného „multi-level marketingu“ alebo skrátene MLM. MLM a pyramída majú veľa spoločného a niekedy je rozdiel medzi podvodom a podnikaní len na papieri.

Preto je dôležité zaoberať sa rozdielmi medzi pyramídovou hrou a legitímnou viacúrovňovou marketingovou spoločnosťou. Na úvod treba poznamenať, že pyramídové hry vždy zlyhajú, zatiaľ čo multilevel marketingové spoločnosti niekedy prežijú.

 

Čo je pyramídová schéma?

Pyramídová hra je podvodný systém zarábania peňazí založený na nábore stále väčšieho počtu „investorov“. Počiatoční propagátori získavajú investorov, ktorí zase získavajú ďalších investorov atď. Schéma sa nazýva „pyramída“, pretože na každej úrovni sa zvyšuje počet investorov. Malá skupina počiatočných propagátorov na vrchole vyžaduje veľkú základňu neskorších investorov, ktorí by podporili schému poskytovaním ziskov skorším investorom.

Pyramídové schémy môžu alebo nemusia zahŕňať predaj produktov alebo služieb. Avšak väčšina pyramíd sa snaží vyzerať dôveryhodne a preto má vo svojej schéme nejaké produkty alebo imaginárne služby (software). Väčšinou tak chcú dokázať, že nie sú pyramída ale MLM.

Pointa je však taká, že vo všetkých pyramídových hrách je samotný predaj produktu oveľa menej dôležitý ako nábor nových investorov. Lebo dôležité sú hlavne nové obete, ktoré dotujú obete vyššie v pyramíde. 

 

Príklady pyramídových podvodov na Slovensku 

BMG Invest

24 miliárd korún dlh a 300 000 poškodených, ktorí ostali smutní, že naleteli nebankovke, ktorá sľubovala obrovské zisky na úrokoch. 20- 50% úroky sa nezdali nikomu podozrivé. V 2002 ostali pobočky zavreté a peniaze boli fuč. Doteraz sa z toho Slováci nespamätali a boja sa investovať. 

V septembri 1998 priznal šéf BMG Investu Vladimír Fruni pre Trend, že novými vkladmi vypláca tie staršie. Teda nezhodnocuje ich. To sa stále nikomu nezdalo zvláštne? 

 

IFP – Inštitút finančného poradenstva

Pyramídová hra s predraženými poistkami. Podstata nekalých praktík IFP bola v tom, že ste museli uzavrieť poriadne predraženú a nevýhodnú poistku a mali ste možnosť pre nich pracovať ako poisťovací sprostredkovateľ s možnosťou neskutočne zarobiť (aspoň na papieri) za každého nového klienta. Ak ste prestali pre nich pracovať, mali ste ešte väčšiu smolu, lebo ste podpísali zmenku a museli ste platiť drahú pokutu. V tej dobe asi nikto netušil čo je zmenka a prečo ju podpisuje. Teraz asi tiež väčšina ani len netuší čo je zmenka a prečo by ste mali zbystriť ak vám niekto dá podpísať zmenku pri nástupe do práce. 

 

Kairos – prenajímanie miesta na diska

Ak ste chceli zarábať 500% a garantovaných 250%. Stačilo kúpiť si licenciu na zázračný software (investičný balíček), ktorý aj s veľmi slabým alebo žiadnym pripojením na internet dokáže prenajímať nevyužité miesto na disku a zarobiť tak veľké peniaze. No nezober to. Ach tá finančná a digitálna gramotnosť. Čím viac sme na chvoste OECD (vo všetkom), tým viac sa darí podvodníkom. 

 

Dávid Gedeon

Minimálne 900 podvedených klientov a škoda najmenej 7,6 milióna eur. Klasická pyramída, ktorá sľubovala neskutočné výnosy. Skúšal to aj na nás ale nenaleteli sme, od začiatku bolo jasné, že je to podvod. Mal síce vypilovanú techniku, no nemal šancu. Bola to poriadna sranda sa s ním stretnúť a precvičiť si vyjednávanie a odhalovanie podvodov. 

Finančné prostriedky investoval len na oko. Použil ich na vyplácanie starých klientov/investorov v režime pyramídovej hry, na vlastnú spotrebu, prípadne investoval do projektov bez šance dosiahnutia relevantného výnosu, ktoré boli len imidžovou záležitosťou.

Najnižší vklad do pyramídy bol 10 000 eur a sľuboval zhodnotiť 60% ročne. 

 

Skyway

Nový druh dopravného systému, ktorý funguje na princípe „strún“ :D. A môžete na ňom super zarobiť. Ide o viacúrovňový provízny systém, vďaka ktorému vám spoločnosť vyplatí až 20% z investícií členov, ktorých do systému privediete. Výška provízií závisí od toho, koľko nových členov privediete, v akej úrovni sa člen nachádza a koľko peňazí do projektu zainventujete. Pyramídová hra ako vyšitá a ešte s nízkymi províziami. Tento systém bol tak prekombinovaný a komplikovaný, že obete si asi povedali, prečo nie znie to fajn a keďže ničomu nerozumiem tak to musí byť pecka. No nebola to pecka. Bol to podvod. 

 

VSM – roboty na forexe

V roku 2014 sa 1. krát písalo o investičných robotoch, ktoré vám zarobia milióny. 30% poplatok za každé investované euro, samozrejme minimálne vklady 500€, investovanie bez rizika a super výnosy. Žiadna licencia na investičné služby, pofidérna zmluva na software, a zisky nikde. Lietadlo ako vyšité a už len čakať kedy spadne. 

 

 

 

Najznámejšia legálna pyramída

Dôchodkový systém funguje na matematickom modely pyramídovej hry. No samozrejme je to legálne a regulované. Je to schéma prerozdelenia peňazí. Starší dostávajú peniaze od mladších (na spodku pyramídy). Táto schéma na Slovensku je povinná a nemáte možnosť z nej vystúpiť. Ak by počet nových členov pyramídy klesal tak pyramída padne. Lebo nebude mať kto financovať dôchodky. Trochu komplikovanejšia téma a mimo podvodov, len na uvedomenie si, kde všade sa môžete stretnúť s matematickým modelom pyramídových hier. 

 

Prečo pyramídové podvody vždy zlyhajú? A prečo niektoré MLM niekedy prežijú?

Pyramídové podvody a pyramídové hry sú odsúdené na neúspech, pretože ich úspech závisí od schopnosti získavať viac a viac investorov, ktorí sú podvedení. Keďže počet ľudí, ktorí naletia na podvod, je vždy obmedzení, všetky pyramídové hry sa nakoniec zrútia (keď sa lietadlo naplní, nechajú ho spadnúť aj s ľuďmi na palube). Jediní ľudia, ktorí zarábajú peniaze, sú tí, ktorí sú na vrchole pyramídy. Platí pravidlo 1/3.

1/3 ide človeku na vrchole, 1/3 ide na marketing aby sa získali noví ľudia a 1/3 sa s trochou šťastia vráti ľudom vyššie v pyramíde (aby uverili, že pyramída funguje, teda defacto je to ďalšia 1/3 na marketing)

 

Prečo ľudia naletia a investujú do pyramídových hier?

Ak vieme, že všetky pyramídové hry sú podvod, prečo by do nich ľudia investujú?

Existujú tri základné kategórie ľudí, ktorí investujú do pyramídových hier:

 • tí, ktorí sa zúčastňujú z chamtivosti (chcú bez práce koláče);
 • tí, ktorí sú podvedení, a myslia, že vstupujú do „investičného klubu“ alebo „sa stávajú investorom firmy“;
 • a tí, ktorí veria, že produkty alebo služby sú dôveryhodné a legálne, teda myslia si, že je to MLM a budú legálny zamestnanci – predajcovia.

Ľudia, ktorí sa zúčastňujú pyramídových hier z chamtivosti, často vedia, že sú nezákonné. Napriek tomu sa zúčastňujú v nádeji, že podvody budú trvať dostatočne dlho na to, aby zarobili. Konečný výsledok pyramídovej hry je však nevyhnutný. V najlepšom prípade niekoľko ľudí, zvyčajne propagátori (influenceri) a ľudia na vrchole pyramídy (podvodníci), odíde s množstvom peňazí, takže väčšina investorov príde o všetky peniaze, ktoré vložili do schémy. V skutočnosti jediný spôsob, ako by niekto mohol zarobiť peniaze na pyramídových hrách, je, že bude na vrchole pyramídy a oklame kopec ďalších ľudí. 

Tvorcovia a propagátori pyramíd sa často zameriavajú na úzke skupiny ľudí, ako sú náboženské alebo spoločenské organizácie, športové tímy, vysokoškoláci, influencerov a známe osobnosti, aby zvýšili tlak na účasť a údajnú dôveryhodnosť.

Niektoré pyramídové hry majú atraktívne mená, ako napríklad „investičné kluby“ alebo „Neurorestart“ a kopec ďalších investičných blbostí od doslova imbecilov, ktorí sa ani nevedia vyjadrovať a idú čisto na základné pudy o bohatstve a finančnej slobode.

Tí investori, ktorí skutočne veria, že produkty alebo služby, ktoré im organizátori predali, sú legálne, si nevyhnutne uvedomia, že boli podvedení až keď začne lietadlo padať. Až keď sú tieto produkty a služby nepredajné a organizátori ich odmietnu spätne odkúpiť, konečne zistia, že sa zúčastnili na nelegálnej pyramídovej hre.

 

Ako sa môžete vyhnúť pyramídam?

Najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť a nebyť podvedený, je samozrejme nezúčastniť sa žiadnej investičnej príležitosti, ktorá vyzerá ako pyramídová hra.

 • zaručené a veľké výnosy
 • netransparentná schéma a spôsob investície
 • zlé recenzie na internete a zmienky o možnej pyramíde
 • žiadna reálna zmluva, ktorú by mohol overiť právnik (len nejaká pofidérna zmluva o tichom spoločníkovi)
 • ak predáva pyramída aj nejaký produkt, tak zistite či sa reálne predáva a koľko vlastne stojí. Napr. cez Google Lens
 • Ak vám ponúkajú peniaze za nábor nových členov, je to zaručená pyramída
 • Ak ako zamestnanec najskôr musíte kúpiť ich produkt, je to zaručená podvodná pyramída

Pump & Dump

V schéme pump and dump podvodníci zvyčajne šíria nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, aby vyvolali nákupnú horúčku, ktorá „napumpuje“ cenu akcie alebo shitcoinu/ NFT scamu / scamcoinu a potom „vysypú“ (krkolomný preklad ale v podstate predajú na vrchole) akcie/shitcoiny predajom svojich vlastných akcií za nadhodnotenú cenu. Akonáhle podvodníci vyhodia/predajú svoje akcie a prestanú propagovať akcie, cena akcií zvyčajne klesne a investori prídu o všetky peniaze. Často influenceri, zameraný na deti a mladých ľudí bez finančnej gramotnosti, robia tento typ podvodov.

Nepravdivé alebo zavádzajúce informácie o cene akcií sa môžu šíriť prostredníctvom sociálnych sietí, webových stránok, investičných bulletinov, online reklám, e-mailov, internetových diskusných, novín, časopisov, rádia a hlavne influencerov s hastagom #notafinancialadvice.

Influenceri čo sa vás snažia nalákať na krásny a nákladný život, ktorý sami propagujú, a garantujú obrovské zisky zo slovami: posledná šanca zarobiť, žiadny podvod, kupujte a podobne. Samozrejme, väčšinou za túto spoluprácu dostali nejaké tokeny shitcoinov a ich jediný cieľ je oklamať dôveryhodných ľudí aby nakúpili. Ak vyženú cenu dosť vysoko tak všetko predajú a prestanú propagovať tento podvod. Cena klesne a jediný, kto na tom zarobí sú zakladatelia takýchto podvodov a influenceri.  

Tieto podvody sa často skrývajú za značkou/nálepkou CharityCoin. To je samozrejme taktika ich podvodu a o žiadnu charitu sa nejedná. Podobne ako keď niekto vyberá na postihnuté deti alebo rakovinu v Tescu. Je to síce legálne ale je to podovod. Ako tieto legálne podvody fungujú? Jednoducho. Registrujete sa, že robíte zbierku na postihnuté dieťa. Ale to, že postihnuté dieťa dostane 0,1% výnosu zbierky a zvyšok sú náklady na zbierku už nikomu nepoviete. A takto to funguje. Jasný podvod. Ak chcete pomôcť konkrétnemu postihnutému dieťaťu, ktoré čaká na operáciu alebo mamičke s rakovinou tak im tie peniaze pošlite. Väčšinou majú občianske združenia a vyberajú 2%. Podvodníci v Tescu dokonca majú fotky ktoré stiahnu z internetu. 

Spoločnosti s mikrokapitálom, nové shitcoiny a menšie podvodné firmy, sú obzvlášť citlivé na pump and dump podvody. Pretože o takýchto malých, noname spoločnostiach sú často obmedzené verejne dostupné informácie. Teda neviete si vygoogliť či sa jedná o scam alebo nie. 

Ponziho schéma – finančná pyramída – finančná bublina

Ponziho schéma –  väčšinou 1 vlastník (dizajnér podvodu) okráda iných. Vlastník navrhne celú pyramídu (mozog/vrchol pyramídy a vrchol hnusného a chamtivého človeka, ktorý okráda najzraniteľnejšie skupiny ľudí). Na vrchu pyramídy je jeden človek alebo skupina ľudí (firmy, finančné skupiny, organizovaný zločin/mafia  a podobne). 

Pyramída – peniaze ktoré pritekajú sa hneď rozdelia ďalej (legálne alebo nelegálne schémy). To či pyramída chvíľu vypláca a či je to pyramída alebo Ponziho schéma závisí od ich stratégie. Ale vždy je to podvod. 

Finančná bublina – Firma, mysliteľ, skupina ľudí predstaví svoju revolučnú myšlienku a tlačia ju dopredu s cieľom zmeniť svet. Ľudia do tohto projektu môžu investovať s nejasným výsledkom (klasická schéma investora). Ak sa jedná o fiktívnu vec, ktorá nemá ani v pláne od začiatku riešiť nejaký problém, tak je to podvod. Napr. Theranos s vysnívané analýzy z kvapky krvi (môžete si pozrieť aj ako dokument na Netflixe: Ak sa jedná o reálny projekt a nie finančnú bublinu tak z toho môže vzniknúť napr. Tesla). 

Problém je dokázať týmto podvodníkom úmysel. Ak vám nevedia dokázať úmysel podviesť ľudí, tak ste len podnikateľ, ktorému nevyšiel business a utopili ste peniaze investorov. Toto sa bohužiaľ stáva na Slovensku, podvodník sa tvári ako podnikateľ a nikto mu nevie dokázať úmysel podviesť ľudí a teda je nevinní. 

PS: tieto podvody sa dejú vo veľkom aj na Kickstarter. Lebo kto si overí, že firma čo predáva predražené zošity aj reálne splnila to čo sľúbila a pomohla ekológii. Alebo len vybrali 5000€ a poslali ľudom bezcenné zošítky v hodnote maximálne 500 € z alibaba. Kto im dokáže, že išlo o podvod a nie len podnikateľov, čo nevedia podnikať (alebo mali len smolu)? Nikto, a v tom je krása aj zúfalstvo. Krása pre podvodníkov a zúfalstvo pre poctivých ľudí. 

A keď sa už bavíme o podvodoch s eko projektami. Dôkaz by mohol byť ten, že pokiaľ niekto vyberie na kickstarter alebo kdekoľvek inde peniaze a sľúbi určité kroky pre záchranu lesov a ekológie a potom ich zámerne nesplní tak ide o podvod. 

MLM – viacúrovňový marketing

Multi-level marketing je metóda priameho predaja produktov spotrebiteľom bez sprostredkovateľských maloobchodných predajní. Produkty sa predávajú prostredníctvom siete distribútorov alebo predajcov nastavených tak, aby pripomínali pyramídu. Každí distribútor prijíma a školí ďalších distribútorov a získava provízie z ich predaja, ako aj z predaja, ktorý uskutoční. Kvôli ich pyramídovej štruktúre môžu byť multilevel marketingové spoločnosti niekedy pyramídovými hrami. No môžu byť aj legálne. O čom svedčia niektoré MLM  spoločnosti, ktoré celosvetovo generujú veľmi pekné čísla. 

 

Aké sú rozdiely medzi legitímnou viacúrovňovou marketingovou spoločnosťou a pyramídovou schémou?

Legálne a dôveryhodné  MLM spoločnosti kladú dôraz na spoľahlivé produkty alebo služby. Pyramídová hra využíva produkty alebo služby, aby zamaskovala svoju snahu zbierať peniaze od investorov na najnižších úrovniach, aby zaplatili sľuby ostatným investorom vyššie v pyramíde.

V typickej pyramídovej hre musia noví investori zaplatiť poplatok za právo predávať produkty alebo služby, ako aj za právo najímať ďalších do pyramídy za odmeny, ktoré nesúvisia s predajom produktov alebo služieb. Veľmi často sú produkty alebo služby, ktoré si obeť musí kúpiť, nepredajné a propagátori pyramídy ich odmietajú spätne odkúpiť.

Na druhej strane dôveryhodné MLM (sú aj podvodné MLM) bezproblémov odkúpia späť nepredaný tovar (nakoľko sa jedná o kvalitný tovar, nemusia sa báť, že ho nepredajú).

Úspech MLM je založený na dvoch faktoroch: kvalite produktov a služieb a tvrdej práci spojenej s predajom produktov alebo služieb. Nábor nových investorov/predajcov je druhoradý.

 

Najznámejšie MLM, ktoré fungujú a nie sú podvod (aj keď o kvalite produktov by sa dalo diskutovať)

 • Amway
 • Herbalife
 • Avon Products
 • Vorwerk
 • Infinitus
 • Natura Cosmeticos
 • Mary Kay
 • Coway
 • Melaleuca
 • Nu Skin

Podvody s kurzami

„Ako zarobiť peniaze, zaistiť si finančnú nezávislosť.“ tzv. koučovacie podvody.  Podvody maskované ako legitímne kurzy a koučing. Ak sľubuje kurz alebo koučing garantovaný príjem, veľké výnosy alebo „osvedčený systém“, pravdepodobne ide o podvod. Dokonca aj bezplatný alebo lacný „systém kurzov“ sa môže rýchlo zmeniť na podvod, ktorý vás stojí desiatky tisíc eur za mentoring alebo iné služby, ktoré sľubujú zvýšenie úspechu vášho podnikania, no zadlžia vás. Sú to kurzy, kde musíte zakúpiť ďalšie a ďalšie kurzy aby ste zistili ako zarobiť peniaze. V podstate sa dozviete len všeobecné veci (keci), ktoré vám v skutočnosti zarobiť nepomôžu. 

Internet je doslova zaplavený podvodmi s rovnakým znakom. Kurz, infoprodukt, ebook, video alebo iný online formát, ktorý obsahuje „informácie“ a „vedomosti“ s ktorými získate pasívny príjem, zbohatnete, zmeníte život a podobné srandy. Aspoň to tak na prvý pohľad vyzerá.

Často je infoprodukt od údajného „guru“, ktorý ohuruje fotkami v luxusných autách, na dovolenkách a podobne. Tvária sa, že ich metóda zbohatnutia im zarába milióny. Spoločným prvkom je aj to, že podľa ich infoproduktu sa od nich všetko naučíte a potom už vlastne nebudete musieť nikdy v živote robiť, len si budete užívať pasívny príjem. 

Väčšinou predávajú žvásty a blbosti, ktoré nájdete za 2 minúty na Google zadarmo. Veľmi často na tento účel využívajú funnel systémy. A pre mňa osobne je označenia funelák synonymum pre podvodníka. 

Podobná diskusia o jednom scame teraz nedávno prebiehalo aj v FB skupine, môžete si pozrieť ako reagujú odborníci a ako reagujú nastrčené osoby, ktoré sa snažia zakryť podvod, alebo jednoducho tiež naleteli ale nechcú si to priznať. 

podvodníci s kryptomenami a inými infoproduktami

Podvody a zaručené zisky

Ponziho a pyramídové hry sú rôzne typy rozsiahlych premyslených podvodov, v ktorých je veľmi ťažké sa vyznať. Spája ich však kľúčová spoločná charakteristika – podvodníci sľubujú účastníkom obrovské zisky z údajnej investície alebo obchodnej príležitosti, ktorú si nemožno nechať ujsť, a udržiavajú ilúziu tým, že do schémy lákajú stále viac ľudí a zapájajú do propagácie známe osobnosti a influencerov.

Ako podvodník hromadí viac a viac investorov, podvod sa stáva čoraz ťažšie udržateľný a zrúti sa. V tom momente sú peniaze preč. 

Podobne sú na tom aj podvodné kurzy, ktoré vám prinesú úspech a vytúžený pasívny príjem alebo vytúžených zákazníkov. 

Buďte ostražití a nenechajte sa oklamať. 

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Naplánuj si konzultáciu
s našimi profesionálmi.

grafik-wooacademy

Art Director – grafika & fotky & videá

facebook-specialista-wooacademy

Director of Global Growth & Marketing – social marketing

konzultacia social kampane

Facebook marketing partner – social marketing

seo-webináre-wooacademy

HEAD of SEO a web editor – weby & SEO

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!