Skip to content

Bezplatné fotobanky – fotky na web zadarmo

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

Na workshope WordPress  pri tvorbe webu často riešime, kde získať fotky na web v dobrej kvalite, aký rozmer majú mať, aký má byť alt popis a podobne. 

V tomto články si ukážeme, kde nájdete fotky na svoj web zadarmo. 

⭐ V skratke a zjednodušene: Impressions, clicks, position

  • Impressions: ak niekto videl (alebo sa mu zobrazil – nemusel ho reálne vidieť) odkaz na vašu doménu.   
  • Clicks: Každé jedno kliknutie, ktoré smeruje na vašu doménu.  
  • Position: Na akej pozícii bola vaša doména viditeľná (sa zobrazila) – samozrejme je to priemerná pozícia vo výsledkoch vyhľadávania. 
pixabay-logo

Pixabay

Obrázky, vektory, ilustrácie, videá a hudba na nekomerčné aj komerčné použitie. Pixabay som dlho používal na fotky na web k službám, kontaktom a podobne…. Nájdete tu všetko potrebné, snáď okrem ikoniek na web.

unspash-logo

Unsplash

Taktiež pekná zásoba fotiek, no osobne mi tam chýbajú logické série fotiek, ktoré by sa dali cielene použiť na webe a vytvoriť konkrétne logické prepojenia stránok s rovnakým posolstvom.

pexels-logo

Pexels

Pexels ma osobne zaujal len krátkymi video loop nahrávkami, ktoré môžete stiahnuť a použiť na webe. Taktiež mi chýbajú série podobných fotiek, ktoré by sa dali na webe využiť v rámci jednotného štýlu. Každopádne je to taktiež dobrá voľba na začiatok. 

 

freepik-logo

Freepik (moja voľba) ⭐

Freepik je moja obľúbená free databáza, najmä kvôli tomu, že obsahuje nie len fotky, ale aj vektorovú grafiku aj ikonky . Dokonca aj série fotiek a ikoniek v rovnakom štýle, s ktorými sa dá vytvoriť pekný web s jednotnou grafikou. Nenájdete tam samozrejme všetko, no na začiatok pre vlastný projekt je to uspokojivé. 

google-free-fotky-na-web

Vyhľadávač Google (? tajný bonus)

Možno trochu s humorom, ale veľa ľudí nedbá na licencie a sťahuje fotky z Google hlava nehlava. Nie je to úplne ideálna taktika a hoci nepoznám osobne nikoho, komu by prišla doporučená zásielka zo súdu za porušenie licencie, neodporúčam to robiť.

A ak to už robíte tak minimálne si kliknite vo vyhľadávači obrázkov na Nástroje ➡️ Usage Rights ➡️  Labeled for reuse with modification ➡️ a vyfiltrujete si tak všetky obrázky, ktoré môžete použiť s úpravou na webe.

flickr-logo

Flickr

Flickr je ďalšia bezplatná databáza obrázkov, kde nájdete všetko možné aj nemožné. Nájdete tam fotky od známych aj menej známych fotografov.

envato-elements-platene-obrazky

Platené fotobanky

Pokiaľ plánujete využívať grafiku, fotky, ikonky a ďalšie média pre klientov na vašu prácu, napr. pri tvorbe webov, odporúčam zakúpiť si :

Envato Elements

Nájdete tu všetko potrebné pre tvorbu webov.

 

Vectorstock

Perfektná fotobanka s premakanými grafikami od super grafikov. Každý obrázok/ grafika sa platí na bežné použitie a na komerčné, napr. licencia na potlač na tričká je ešte drahšia, ale stojí to za to. 

Záver

Teším sa na vás na kurzoch alebo konzultáciách.

Časté otázky k free fotobankám

✅ Stačia mi free fotobanky pre tvorbu webu

Áno, na začiatok určite budú dostačujúce. Aj v rámci práce pre marketingové agentúry boli také, čo platené fotobanky a databázy nepoužívali. Ja by som však osobne bez platenej databázy nedokázal vytvárať kvalitné a pekné weby.

 

✅ Ako upravím obrázky

Ideálne využívať platený soft od Adobe, ale rovnako dobre na úvod na základné úpravy poslúži aj Photopea alebo Canva.

 

✅ Koľko stojí Envato Elements

Cena s DPH je 208.80 ročne. Táto investícia sa určite oplatí.

 

✅ Aká je najlepšia free databáza na obrázky

Osobne odporúčam Freepik, kde nájdete aj ikonky. Obrázky zadarmo nie je problém získať z viacerých zdrojov a databáz, väčší problém je nájsť pekné ikonky, ktoré pasujú do zamerania vášho webu.

 

✅ Je možné použiť free fotobanky na tvorbu grafiky na mieru

Áno, avšak je nutné dať si pozor na licenciu a možnosti použitia free grafiky. Niektoré licenčné podmienky neumožňujú prerobiť a použiť free grafiku na komerčné účely. 

 

✅ Je možné použiť free logo z fotobanky ako unikátne logo brandu? 

Ak použijete logo z free fotobanky, je možné, že dané logo bude mať na svete XY ďalších firiem, teda unikátnosť vášho brandu stráca na dôveryhodnosti. Radšej si nechajte vytvoriť logo na mieru od grafika.

 

✅ Je potrebné upravovať free fotky z fotobanky pre účely tvorby webu? 

Fotky z fotobanky (pokiaľ to licencia dovoľuje) môžete vložiť na webovú stránku bez úpravy. No vždy lepšie vyzerá ak je pri tvorbe webu použitá grafika na mieru. To znamená, že grafik upraví fotky a prispôsobí ich aby pasovali do vizuálu webu (wireframov)

Free fotobanky

Bezplatné fotobanky sú zdrojom krásnych fotiek zadarmo, ktoré môžete použiť na váš web alebo e-shop. Problémov so SEO alebo autorskými právami sa báť nemusíte. 

Ak sa dočítate, že fotky z fotobank majú v SEO „horšie výsledky“ neverte tomu a radšej si prečítajte, ako je to v skutočnosti v článku Image SEO.

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!

Meno
Field is required!
Field is required!
Email
zadajte platnú emailovú adresu
zadajte platnú emailovú adresu
Telefónne číslo
Field is required!
Field is required!
doména
Field is required!
Field is required!
Správa
Field is required!
Field is required!
Field is required!
Field is required!