Skip to content

Čo je PageRank

Obsah článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy
RNDr. Milan Fraňo, PhD. - SEO špecialista a web editor - wooacademy

O autorovi článku

RNDr. Milan Fraňo, PhD. – SEO špecialista a web editor wooacademy

☕Páčil sa vám článok? Podporte nás likom na YouTube kanál alebo kúpou kávy.

PageRank (Page Rank)

Page Rank súvisí so SEO. Je to algoritmus, ktorý hovorí o dôležitosti webových stránok v súvislosti s okolitými stránkami.

PageRank (Page Rank) je algoritmus analýzy odkazov, ktorý priraďuje každej webovej stránke číselnú váhu, ktorá odráža jej dôležitosť a relevantnosť na World Wide Web. Algoritmus bol pomenovaný podľa svojho tvorcu Larryho Pagea, spoluzakladateľa spoločnosti Google.

Dôležitosť stránky sa počíta matematickými funkciami, ktoré sledujú hypertextové odkazy stránok, ktoré na seba vzájomne odkazujú. Okrem počtu hypertextových odkazov (spätných odkazov) sa počíta aj ich kvalita.

Google používa algoritmus Page Rank na hodnotenie toho, na ktorej pozícii sa stránka zobrazí vo výsledok organického (neplateného) vyhľadávania na určité kľúčové slovo.

V jednoduchosti povedané, pokiaľ chcete mať vyšší Page Rank a zobrazovať sa na určité kľúčové slová vyššie, musia na vás odkazovať hypertextové odkazy umiestnené na stránkach s vysokým Page Rankom a naopak. Samozrejme Google na určenie poradia stránok vo vyhľadávaní nepoužíva len Page Rank, ale kopec ďalších rankov, ktoré vyhodnocujú okrem iného aj obsah stránky.

Toto vysvetlenie Page Rank je veľmi zjednodušené a v skutočnosti je Page Rank oveľa zložitejší. Pokiaľ sa chcete o spätných odkazoch a SEO Off-page dozvedieť viac čítajte ďalej.

PageRank si môžete ľahko skontrolovať online, pomocou nástrojov zadarmo, kde zistíte koľko stránok na vás odkazuje. Ale pozor, ako už bolo spomenuté vyššie, skôr ako množstvo je dôležitá kvalita. Ak na vás odkazujú stránky, ktoré Google vyhodnocuje negatívne a sú na tzv. Black Liste Google, vaša pozícia môže veľmi rýchlo klesnúť a sami sa dostanete na Black List Google a veľmi ľahko sa môže stať, že rok dva sa vôbec nebudete zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania. Viac o negatívnych praktikách SEO v článku: Čo je Black SEO?

Výhody PageRank

  • Pomáha identifikovať a hodnotiť dôveryhodné webové stránky.
  • Pomáha filtrovať spam a webové stránky s nízkou kvalitou.
  • Pomáha zlepšiť celkovú relevanciu výsledkov vyhľadávania.

⭐ Má page rank ešte zmysel?

Áno, pagerank stále má zmysel. Je to stále dôležitý faktor, ktorý zohľadňuje Google pri určovaní relevancie webových stránok vo výsledkoch vyhľadávania. Pagerank sa však v priebehu rokov zmenil. Pôvodne bol založený na jednoduchom algoritme, ktorý počítal, koľkokrát boli webové stránky prepojené s inými webovými stránkami. V súčasnosti je pagerank komplexnejším algoritmom, ktorý zohľadňuje aj ďalšie faktory, ako sú kvalita obsahu webových stránok, ich popularita a ďalšie.

Zaujímavosť

Názov Page Rank je odvodený od jeho tvorcov a nieje to nik iný ako Larry Page a Sergey Brin zakladatelia Google. Sergey Brin síce nie je v názve Page Rank, ale nemyslím, že by mu to vadilo.

O autorovi

RNDr. Milan Fraňo, PhD.

HEAD of SEO, web editor, co-founder wooacademy

Môj príbeh SEO špecialistu

seo-specialista-milan-frano

Naplánuj si konzultáciu
s našimi profesionálmi.

grafik-wooacademy

Art Director – grafika & fotky & videá

facebook-specialista-wooacademy

Director of Global Growth & Marketing – social marketing

konzultacia social kampane

Facebook marketing partner – social marketing

seo-webináre-wooacademy

HEAD of SEO a web editor – weby & SEO

Zanechajte nám kontaktné informácie a pripravíme cenovú ponuku na mieru ?

Marketingové služby na mieru, ozvite sa!