Ako vyplniť elektronické colné vyhlásenie bez toho aby ste museli platiť DHL poplatky
Objednali ste si tovar z Číny alebo inej krajiny a zásielka skončila v colnom sklade DHL odkiaľ vám chodia automatické správy o poplatkoch a skladnom, ktoré musíte zaplatiť?
Stalo sa nám to isté a preto zdieľame článok, ktorý vám dúfam pomôže vybaviť elektronické colné vyhlásenie bez pomoci DHL.
Postup je pre tovar pre fyzickú osobu do 100€ (pravdepodobne rovnaký ako pre podnikateľov a ľubovoľnú hodnotu tovaru).
Ako sa naša zásielka ocitla v colnom sklade DHL
Náš prípad v skratke:
- zásielka z Číny v hodnote 60 $ určená na osobné použitie (podanie je rovnaké aj v prípade tovaru na predaj – nemám s tým osobné skúsenosti ale tak nám to bolo komunikované na „colnici“ v BA)
- prišlo oznámenie z colného skladu DHL aj s výškou poplatkov (neviem presnú výšku poplatkov, ktorú by sme platili ak by sme všetko nechali na DHL ale podľa telefonátu s ich operátorom by táto suma presiahla hodnotu tovaru)
✅ Veľké poďakovanie colnému úradu SK v BA ✅
Bez pomoci pána na colnom úrade (neviem aké majú presne pracovné zaradenie, ale bol to človek za prepážkou v uniforme, ktorý riešil náš prípad) by sme neboli schopný podať colné vyhlásenie a DHL by nám tovar nevydala. Viac v článku ďalej.
Čo sme robili aby sme nemuseli platiť poplatky DHL
- mailovou aj telefonickou komunikáciou sme spoločnosti DHL oznámili, že colné konanie bude riešiť sami bez ich pomoci
- vyzvali sme ich aby zásielku vydali colnému úradu (nepochodili sme)
“ DHL je súkromná firma, ktorá podľa všetkého má právo aby riešila colné konanie namiesto colného úradu a účtovala si za to poplatky, ktoré nám prišli prehnané. Predtým, cca 6 rokov dozadu, nám prišla kamera z číny na súkromné účely, z colného skladu SK nám prišla výzva na doloženie faktúry a na základe toho nám poslali číslo účtu na ktoré máme zaplatiť clo a daň a po zaplatení nám kameru doručila pošta“
- cez finančnú správu https://www.cep.financnasprava.sk/ sme elektronicky vybavili všetko potrebné aby sme mohli zaplatiť clo a DHL nám vydala náš tovar.
Presné kroky vybavenia elektronického colného vyhlásenia
Krok 1: Žiadosť o zápis osoby do APV CReg pre colné konanie
- na stránke https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/clo-obchodny-tovar/EORI sú obšírne informácie, ktoré si môžete prečítať
- je tam tlačivo o zápis osoby do APV CReg pre colné konanie
- tlačivo sme stiahli, vyplnili, podpísali a oskenovali
- na adresu EORI@financnasprava.sk sme poslali oskenované tlačivo, pre istotu aj objednávku z číny (alibabi), potvrdenie o zaplatení z banky a papiere, ktoré nám poslala DHL na našu žiadosť (hlásenie o preprave a fotky balíka)
- na email nám odpovedali behom 30 minút o pol 12 v noci a rovno aj telefonicky oznámili, že žiadosť vybavili a registrovali nás pod rodným číslom (to bolo brutálne rýchle vybavenie, ktoré hodnotíme ⭐veľmi pozitívne⭐)
Krok 2: Registrácia do cep.financnasprava.sk elektronickým občianskym preukazom
Budete potrebovať:
- elektronický občiansky preukaz (OP) so zaručeným elektronickým podpisom
- čítačku OP
- čas a trpezlivosť
Poďme na to:
- na stránke registrácie sa registrujte (viac info o registrácii nájdete na https://www.cep.financnasprava.sk/sk/ako-pouzivat-cep/informacie-k-registracii – pre registráciu právnických subjektov a podobne)
- vyplňte registračný formulár
- budete potrebovať ID KEP, ktorý zistíte podľa tohto postupu (tu sme strácali trpezlivosť a postup nefungoval na chrome len na mozille)
- po úspešnom odoslaní registrácie na mail prišlo prihlasovacie meno, vďaka ktorému sme sa vedeli prihlásiť do systému a konečne podať colné prehlásenie (už sme si mysleli, že máme vyhrané ale bohužiaľ také ľahké to nebolo)
✅ Komplikovaný postup ✅
Na prvý krát je postup podania colného vyhlásenia a platba cla z osobného pohľadu veľmi komplikovaný a neprehľadný. Treba sa pripraviť na veľkú dávku trpezlivosti. Druhý krát keď už ste zaregistrovaný a viete čo kam doplniť tak to už ide samo.
Vyplnenie online tlačiva
Prvá dilema prišla pri prehľade tlačív, ktoré môžeme vyplniť. Vylučovacou metódou sme odstránili všetky nepravdepodobné a ostala nám málo pravdepodobné tlačilo, ktoré sa ukázalo byť správne. Trochu som to prehnal, výber nebol intuitívny ale dalo sa vybrať. Jediná otázka bola, prečo tam nie je formulár na colné vyhlásenie pre nepodnikateľov.
Krok 1: Prihlásenie sa do systému CEP
- na stránke https://www.cep.financnasprava.sk/sk/ sa prihlásite do systému s údajmi, ktoré ste získali podľa návodu vyššie
- prihlásite sa ako „Obchodníci„, spôsob prihlásenia KEPom, podpíšete sa a ste vo vnútri (prihlasovacie meno ste získali podla postupu vyššie, v našom prípade to bolo v tvare MenoPriezviskoX)
- „Príprava podaní“ ➡️ „katalóg formulárov“
- nájdite formulár: „SK415.006 – Dovozné colné vyhlásenie – obchodný tovar“
- Vyplnte podľa fotky nižšie:
- potom nasleduje už len podanie v systéme a návšteva Colného úradu
Krok 2: Čo na colnom úrade po vyplnení tlačiva?
Budete potrebovať (čo sme mali so sebou my):
- papiere ktoré vám poslala DHL (radšej 2x – na jeden z papierov dostanete pečiatku aby vám DHL vydala tovar)
- faktúru alebo iný dôkaz o cene produktu
- potvrdenie o platbe za tovar z banky
- vytlačené colné podanie z CEP (toto asi netreba ale mali sme pre istotu)
Teraz je na čase ísť na colný úrad. V našom prípade to bol Colný úrad v Bratislave – je to hneď vedľa DHL, pri letisku, smer ako na Decathlon.
Je to na druhom poschodí, ľudí tam veľa nie je (aspoň keď sme tam boli my) a treba postupovať v tomto poradí:
- V ľavo je „vedúci smeny“ u ktorého sa treba nahlásiť a vysvetliť o čo vám ide a čo tam robíte. Majte pripravené všetky dokumenty (papiere z DHL poprípade aj vytlačené podanie z CEP, výpis z banky o platbe za tovar, faktúru z Číny alebo iný dôkaz o cene tovaru)
Vedúci smeny aj ostatní na úrade sú veľmi milí a snažia sa pomôcť no treba myslieť na to, že so slušným správaním sa dostanete ďalej ako keď tam prídete nahnevaný a rozkrikujete sa dookola a rozširujete negatívnu energiu. V taktom prípade nemusia byť až takí milí.
- vedúci smeny vás nasmeruje k colnému „úradníkovi“, ktorý s vami vybaví čo potrebujete alebo rovno zaplatíte clo a daň (podľa toho či máte všetko potrebné)
Prečo sa nám nedarilo zaplatiť clo ?
Vyplnené tlačilo vyššie sme na prvý krát nemali vyplnené správne. A preto sme nemohli zaplatiť clo. Pokiaľ to v systéme nie je správne, „úradník“ za prepážkou nemá ako vašu žiadosť vybaviť, systém ho nepustí ďalej. Nemá možnosť ani upraviť vaše tlačilo v systéme .
Jediné čo sa dá robiť je poprosiť ho aby vám povedal čo máte upraviť. V našom prípade sme šťastie a colný úradník nám všetko pomohol a poradil. No aj tak sme tlačilo vyššie vo finálnom stave ako ho vidíte zvládli podať až na 9 pokus.
Mali sme so sebou počítač a čítačku občianskeho a rovno na mieste sme podávali jedno podanie za druhým a chodili k okienku za úradníkom aby sme zistili či to je v poriadku a on nám stále dal papierik s číslami kolónok a názvami „certifikátov“, ktoré treba ešte doplniť na príslušných polí aby mu to systém zobral a bolo možné zaplatiť clo.
Krok 3: Zaplatiť, zobrať potvrdenie a po tovar do DHL
Všetko sa úspešne podarilo dotiahnuť do konca, úradník pri prepážke nám vystavil potvrdenie s ktorým sme šli za vedúcim smeny, zaplatili clo, s potvrdením sme šli naspäť za „úradníkom“ a ten nám dal pečiatku na tento dokument z DHL, s ktorým sme sa vrátili do DHL a tovar nám vydali:
⚠️ v tlačive chýbajú certifikáty⚠️
Vraj len 5% ľudí zvládne podať colné vyhlásenie, ostatní platia DHL.
Nečudujem sa, v tlačive online chýbajú na výber certifikáty/čísla v kolónkach na výber, ktoré musíte vyplniť.
disclaimer na náver
Tento článok vznikol na základe osobných skúseností s colným vyhlásením pre súkromnú osobu, ktorá nedováža tovar na predaj. Nevenujeme sa dovozu tovaru a preto nepoznáme dopodrobna legislatívu s tým spojenú. Veríme, že pokiaľ ste si objednali tovar, ktorý skončil v DHL colnom slade, tento návod vám pomôže aby ste neplatili poplatky (ak sami nechcete).
Záver
- Robíme komplet marketing aj pre eshopy, ktoré dovážajú tovar zo zahraničia, preto nám prišlo vhodné týmto článkom pomôcť firmám, ktoré to absolvujú prvý krát
- V rámci spoluprác vám vieme dať kontakt na firmu, ktorá sa venuje export-import z a do Číny.
- Ak sa vám článok páčil a bol pre vás užitočný, neváhajte ho zdielať na Facebooku alebo o ňom povedať známym.
- Ak sa chcete dozvedieť viac o online marketingu vyberte si niektorý z našich kurzov a workshopov v Bratislave.
- Naše služby v online marketingu, radi vám pomôžeme s propagáciou online, neváhajte nás kontaktovať 0940634491 alebo info@wooacademy.sk
Teším sa na vás na kurzoch alebo konzultáciách.
ak podporíš náš projekt zdieľaním, napíš nám a zašleme ti kupón na 10% zľavu na naše ďalšie kurzy a workshopy (aj online)
O autorovi
RNDr. Milan Fraňo, PhD.
Ex Account & Sales Director v Google Partner digitálnej agentúre, SEO špecialista, web editor a Google Fotograf.
Môj príbeh SEO špecialistu …