Dnešné informácie majú pravdepodobne oveľa väčšiu hodnotu ako ktorákoľvek iná komodita. Globalizácia, ďalší dôležitý fenomén doby, v ktorej žijeme, posunula hodnotu informácií do nových výšin. Občania jednej krajiny alebo časti sveta sa cítia oprávnení presne vedieť, čo sa deje v iných krajinách po celom svete. Na tento účel sa využili možnosti internetu a ľudia si zvykli dostávať informácie o každom a všetkom okamžite.
Informačná vojna je druh vojny, ktorého cieľom je získať nadvládu nad informáciami a tým aj protivníkmi v podobe ovládnutia informácií a informačných kanálov. Táto vojna sa vedie v informačných a komunikačných technológiách.
Čo je informačná vojna?
Informačná vojna je manipulácia s informáciami, ktorým nepriateľ (cieľ vojny) verí alebo ich sleduje. Cieľ alebo nepriateľ môžeme byť aj my bežný ľudia.
Dôraz sa kladie na to aby nepriateľ/cieľ/bežný občan nevedel, že s informáciami sa manipuluje alebo nie sú presné.
Pri informačnej vojne nie je úplne jasné kedy začala, aká je silná a na koho je presne namierená, poprípade čo sleduje. Je to kvôli tomu, že prebieha na rôznych úrovniach a ani je aktéri si veľa krát neuvedomujú aký je cieľ takýchto vojen.
Vidíme to v rôznych médiách, ktoré prezentujú názory bez toho aby z nich mali prospech s cieľom rozdeliť ľudí alebo ovplyvniť ich chovanie. Aktéri týchto médií môžu byť sami zmanipulovaný bez toho aby si to uvedomili a preto vznikajú rôzne úrovne a zapojenie sa rôznych osôb/buričov alebo len nekompetentných ľudí, ktorý zámerne alebo nechcene manipulujú verejnú mieru a ovplyvňujú informácie, ktoré ďalej šíria.
Čo zahŕňa informačná vojna?
Informačná vojna môže zahŕňať:
- zhromažďovanie taktických informácií
- ubezpečovanie, že informácie sú pravdivé (bez toho aby boli pravdivé alebo overené)
- šírenie propagandy alebo dezinformácií na demoralizáciu alebo manipuláciu nepriateľa a verejnosti
- šírenie dezinformácií podkopávajúce pravdivé informácií
Informačná vojna je úzko spätá s psychologickou vojnou .
Čo je psychologická vojna?
( PSYWAR ) alebo psychologické operácie ( PsyOp ), sú známe rôznymi menami vrátane vojenských informačných operácií ( MISO ), Psy Ops, politickej vojny a propagandy.
Psychologická vojna označuje akéhokoľvek konania, ktoré sa praktizuje psychologickými metódami s cieľom vyvolať u iných ľudí plánovanú psychologickú reakciu.
Používajú sa techniky na ovplyvnenie hodnotového systému cieľového publika, systému viery , emócií , motívov , uvažovania alebo správania.
Ciele útoku informačnej vojny
Cieľovým publikom môžu byť vlády, organizácie , skupiny a jednotlivci z radov civilistov (bežných ľudí), politikov a vojakov.
Kanály informačnej vojny
Kanály sociálnych médií, televízia a internet umožňujú veľmi jednoduché a masívne kampane dezinformácií, ktoré môžu byť cielené kdekoľvek na svete veľmi rýchlo efektívne a pomerne lacno.